Branża offshore podpisała porozumienie z rządem

Branża offshore podpisała porozumienie z rządem
Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Przedstawiciele kluczowych ministerstw oraz branży, która będzie budować morskie farmy wiatrowe w polskiej części Morza Bałtyckiego, podpisali wczoraj dokument o nazwie Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Jest to druga tego rodzaju umowa na świecie. Pierwsza została zawarta między podmiotami z branży offshore i rządem Wielkiej Brytanii, która jest globalnym liderem w inwestycjach w morskiej energetyce wiatrowej.

Jak podkreśla Ministerstwo Klimatu i Środowiska, nadrzędnym celem Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce jest maksymalizacja tzw. local content, czyli udziału krajowych przedsiębiorców w łańcuchu dostaw dla morskich farm wiatrowych powstających w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej.

Porozumienie sektorowe zostało zapoczątkowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska listem intencyjnym o współpracy w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej podpisanym w lipcu ubiegłego roku.

REKLAMA

Następnie pod koniec października rozpoczęto prace w grupach roboczych, których zwieńczeniem jest wspólnie wypracowane i uzgodnione porozumienie.

Podpisane wczoraj porozumienie ma stanowić stałą platformę współpracy między organami administracji rządowej i samorządu terytorialnego, obecnymi i przyszłymi inwestorami oraz operatorami morskich farm wiatrowych w Polsce, a także przedstawicielami łańcucha dostaw i usług, jednostek naukowo-badawczych oraz instytucji finansowo-ubezpieczeniowych, poprzez zapewnienie skoordynowanych działań na rzecz rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej.

Stronami porozumienia są przedstawiciele administracji rządowej: Minister Klimatu i Środowiska, Minister Aktywów Państwowych, Minister Obrony Narodowej, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Minister Infrastruktury, Minister Edukacji i Nauki, Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Minister Rozwoju, Pracy i Technologii, Pełnomocnik Rządu ds. OZE, a także przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów systemu oświaty, szkolnictwa wyższego i nauki, jednostek finansowych i budżetowych inwestorów i branży – Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej oraz Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej.

Jak zaznaczył premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników wydarzenia, transformacja energetyczna to wielka szansa na skok technologiczny polskiej gospodarki i osiągnięcie suwerenności energetycznej.

– Stajemy u progu budowy nowego sektora gospodarki, jakim jest morska energetyka wiatrowa. Sektor ten zapewni nam dostęp do taniej energii i wzmocni konkurencyjność polskich przedsiębiorstw. Warte ponad 130 mld złotych inwestycje w morskie farmy wiatrowe to kolejne wielkie projekty z udziałem państwa, które będą jednym z kół zamachowych polskiej gospodarki. To realne pieniądze, które trafią do Polaków, do polskich przedsiębiorców, stoczni i przemysłu, a także pozwolą na stworzenie kilkudziesięciu tysięcy nowych miejsc pracy – zapewniał Mateusz Morawiecki.

REKLAMA

Rządowa strategia energetyczna „Polityka energetyczna Polski do 2040 roku” wskazuje morskie farmy wiatrowe na Bałtyku jako jeden z kluczowych kierunków rozwoju polskiej energetyki. Zgodnie z rządowymi planami na koniec tej dekady moc zainstalowana w offshore ma sięgnąć około 5,9 GW, a w 2040 roku 11 GW.

Realizacja takiego planu ma być możliwa dzięki systemowi wsparcia zapisanemu w ustawie o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, która weszła w życie na początku tego roku.

W pierwszym etapie systemu wsparcia do 2030 r. swoje farmy wiatrowe w polskiej części Bałtyku wybudują PGE wraz z Orsted, Polenergia i Equinor, Orlen i Northland, a także RWE oraz Ocean Winds stanowiący joint venture firm EDPR i Engie.

Według szacunków Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, wartość inwestycji w morskie farmy wiatrowe w polskiej części Morza Bałtyckiego może sięgnąć około 130 mld zł. Ich realizacja ma skutkować utworzeniem nawet 77 tys. miejsc pracy.

Jak wyliczał podczas wczorajszej uroczystości wiceminister klimatu i pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska, już dzisiaj polski łańcuch dostaw dla morskich farm wiatrowych obejmuje ponad 400 firm.

– Pod porozumieniem sektorowym podpisało się ponad 120 podmiotów, w tym spółki z udziałem Skarbu Państwa. To olbrzymi potencjał, który chcemy wspólnie wykorzystać – stwierdził Ireneusz Zyska.

– Morska energetyka wiatrowa to nie tylko wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski i filar transformacji energetycznej. To cywilizacyjna szansa na rozwój i budowanie przewagi konkurencyjnej polskich przedsiębiorców w oparciu o nowoczesne technologie zeroemisyjne. Dzięki uruchomieniu inwestycji wartych ok. 130 mld złotych powstaną nowe, dobrze płatne miejsca pracy – zapewnił rządowy pełnomocnik ds. OZE.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.