Niemcy rozstrzygnęli aukcję dla offshore. Zwycięzcy nie dostaną subsydiów

Niemcy rozstrzygnęli aukcję dla offshore. Zwycięzcy nie dostaną subsydiów
EDF

To już druga aukcja w historii niemieckiego rynku morskiej energetyki wiatrowej, której zwycięzcy nie otrzymają dopłat czy gwarancji odkupu energii. Tym razem swoje oferty skutecznie złożyły grupy energetyczne RWE i EDF.

Niemiecki regulator rynku energetycznego Bundesnetzagentur rozstrzygnął aukcję dla morskiej energetyki wiatrowej, której zwycięzcy zrealizują inwestycje na Morzu Północnym i Bałtyku o łącznej mocy niemal 1 GW.

Taki potencjał podzielą między siebie niemiecka grupa energetyczna RWE Renewables oraz francuski EDF Renewables, które złożyły zerowe oferty na sprzedaż energii.

REKLAMA

RWE uzyskał prawa do budowy morskiej farmy wiatrowej o mocy 225 MW, która powstanie w będącej przedmiotem aukcji strefie na Morzu Północnym (strefa N-3,7), a na Morzu Bałtyckim postawi wiatraki o mocy 300 MW (strefa O-1,3).

Z kolei EDF zabezpieczył prawa do zagospodarowania strefy na Morzu Północnym, w której może zbudować farmę wiatrową o mocy 433 MW (strefa N-3,8).

Te firmy mogą nie być jednak ostatecznymi inwestorami w strefach, które były przedmiotem aukcji rozstrzygniętej właśnie przez Bundesnetzagentur. 

REKLAMA

Pewne jest na razie zagospodarowanie jednej ze stref na Morzu Północnym (N-3,7) przez RWE. Natomiast w dwóch pozostałych strefach z pierwszeństwa mogą skorzystać uczestnicy aukcji z 2018 r.

Strefę O-1,3 może w pierwszej kolejności zagospodarować hiszpańska Iberdrola, która ma już na koncie budowę dużej morskiej farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim (Wikinger, 350 MW) i która – podobnie jak RWE posiada projekty również w polskiej części Morza Bałtyckiego – ale są one na mniej zaawansowanym etapie.

Z kolei w strefie N-3,7 farmę wiatrową będzie mogło zbudować konsorcjum utworzone przez RWE Renewables i kanadyjski Northland, który jest aktywny również w polskim offshore, gdzie realizuje projekt o mocy 1,2 GW ramach joint venture utworzonego z Orlenem.

Iberdrola oraz spółka RWE i Northland będą mieć czas na decyzję o wejściu w kolejne projekty w niemieckiej części Morza Bałtyckiego do początku listopada. Jeśli nie zdecydują się na to, wolną drogę będą mieć zwycięzcy najnowszej aukcji.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.