Więcej zespołów powalczy o 1 mln zł w konkursie na projekt turbiny wiatrowej
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przechodzi do kolejnego etapu konkursu, którego celem jest opracowanie najbardziej efektywnej, małej turbiny wiatrowej i którego stawką jest nagroda w wysokości 1 mln zł. Ze względu na wysoki poziom techniczny zaprezentowanych rozwiązań do półfinałów dostało się nie 40, ale aż 51 zespołów. Finał odbędzie się w połowie października na stadionie PGE Narodowy w Warszawie.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach projektu Wielkie Wyzwanie: Energia chce stymulować rozwiązania dotyczące małogabarytowych instalacji wykorzystujących energię wiatru. Zadanie polega na przetworzeniu w najbardziej efektywny sposób energii wiatru o charakterystycznych dla Polski prędkościach, w energię elektryczną – z wykorzystaniem opcjonalnej możliwości magazynowania energii. Nad swoimi rozwiązaniami uczestnicy pracują samodzielnie bądź w zespołach.
Znamy nowy harmonogram półfinałów oraz Wielkiego Finału. Odbędą się one odpowiednio 15 i 16 października br. na stadionie PGE Narodowy w Warszawie. Właśnie wtedy zespoły konstruktorskie zaprezentują działanie kompaktowych urządzeń do zastosowań indywidualnych, zdolnych do przekształcania energii wiatru na energię elektryczną oraz jej magazynowania (wymóg fakultatywny) i oddawania w najefektywniejszy sposób. Ale liczy się nie tylko wydajność.
Prototypy muszą spełniać parametry określone w Podręczniku Uczestnika, m.in. ich wymiary nie mogą być większe od sześcianu o boku 2 metrów, a waga nie powinna przekraczać 200 kilogramów. Ponadto instalacje mają się cechować estetycznym wyglądem i cichą pracą.
Na podstawie filmów przekazanych przez uczestników ćwierćfinałów Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wyłoniło 51 półfinalistów, czyli o 11 więcej niż planowano początkowo, co świadczy o sporej popularności konkursu i poziomie zaproponowanych rozwiązań.
W tej fazie zespoły miały za zadanie przesłać do oceny materiał wideo, dokumentujący działanie opracowywanego prototypu. Na tym etapie urządzenie powinno być w stanie przekształcić energię kinetyczną na elektryczną.
– Z półfinałami i finałem Wielkiego Wyzwania: Energia wiążemy duże nadzieje. Ich przeniesienie na październik, podyktowane w pierwszym rzędzie troską o zagwarantowanie wszystkim uczestnikom równych szans i zapewnienie bezpiecznego przebiegu decydującej fazy zmagań, daje zespołom więcej czasu na ostatnie korekty i perfekcyjne przygotowanie swoich urządzeń – mówi Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
– Ogromnie nas cieszy zapał i aktywność uczestników, którzy realizują swoje pasje, wzmacniając jednocześnie polski potencjał w dziedzinie przydomowej energetyki wiatrowej. Dlatego zachęcamy przedsiębiorców, żeby trzymali rękę na pulsie i zainteresowali się prototypami wydajnych, cichych, przyjaznych dla środowiska i miłych dla oka turbin wiatrowych, które znajdą się w ścisłej czołówce naszych zawodów technologicznych – dodaje.
Półfinał konkursu, przewidziany na 15 października, będzie polegać na przeprowadzeniu testu działania urządzenia w warunkach sztucznego wiatru, wiejącego ze zmienną prędkością, ale co ważne – identycznego dla każdego z zespołów. Poszczególne prototypy zostaną podłączone do aparatury pomiarowej dostarczonej przez organizatora.
Do Wielkiego Finału, który odbędzie się dzień później na PGE Narodowym w Warszawie, zakwalifikuje się dziesięć najlepszych ekip konstruktorskich. Rywalizacja potrwa maksymalnie 6 godzin, a zespół, którego urządzenie w sposób najbardziej skuteczny i efektywny przetworzy energię wiatru w energię elektryczną, zostanie zwycięzcą pierwszego Wyzwania i wygra 1 milion złotych.
Dodatkowo jury składające się ze specjalistów z różnych obszarów wytypuje spośród półfinalistów trzy projekty o największym potencjale w kategorii wzornictwo. Nagrodę specjalną w tej kategorii otrzyma ten spośród nominowanych uczestników, którego urządzenie uzyska największą liczbę głosów publiczności.
Jak podkreśla Narodowe Centrum Badania i Rozwoju, idea Wielkiego Wyzwania: Energia jest zbieżna z celami zawartymi w strategii Europejskiego Zielonego Ładu.
W plan mający na celu przekształcenie Unii Europejskiej w nowoczesną i konkurencyjną gospodarkę, która w 2050 r. osiągnie zerowy poziom emisji gazów cieplarnianych, wpisuje się seria ośmiu przedsięwzięć NCBR, finansowanych z Funduszy Europejskich (POIR), a realizowanych w trybie zamówień przedkomercyjnych (PCP). W tym przypadku Centrum występuje w roli zamawiającego, który definiuje problem do rozwiązania, a tym samym kreuje nowy rynek dla nowatorskich produktów.
Uczestnicy poszczególnych postępowań opracują demonstratory technologii w takich przedsięwzięciach, jak Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo, Innowacyjna biogazownia, Oczyszczalnia przyszłości, Technologie domowej retencji, Wentylacja dla szkół i domów, Magazynowanie energii elektrycznej, Magazynowanie Ciepła i Chłodu, Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE. Z tym ostatnim projektem koresponduje pokrewne przedsięwzięcie Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym.
NCBR zapewnia, że technologie opracowane w ramach poszczególnych projektów mają szansę sprawdzić się w różnych miejscach: nie tylko w naszych domach, ale też np. w budynkach użyteczności publicznej, ośrodkach agroturystycznych, schroniskach górskich, przejściach podziemnych czy tunelach kolejowych. Pomogą tym samym promować energetykę wykorzystującą odnawialne źródła energii.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o