ZE PAK zbuduje farmę wiatrową za 150 mln zł
Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA kończy właśnie budowę ogromnej farmy fotowoltaicznej, która powstaje na terenach pokopalnianych w Brudzewie we wschodniej Wielkopolsce. Za dwa lata w tym regionie ma stanąć pierwsza farma wiatrowa w portfelu ZE PAK.
Kontrolowana przez Zygmunta Solorza grupa energetyczna wykonuje kolejny krok w transformacji swojego modelu biznesowego, który do tej pory bazował na wydobyciu i produkcji energii z węgla.
ZE PAK rozpoczął produkcję energii w blokach biomasowych, przygotowuje się do uruchomienia produkcji czystego wodoru wytwarzanego w procesie elektrolizy z wykorzystaniem odnawialnej energii elektrycznej, a ponadto kończy budowę największej w kraju farmy fotowoltaicznej, której moc wyniesie 70 MW.
Teraz ZE PAK poinformował, że kontrolowana przez niego spółka zależna PAK Polska Czysta Energia Sp. z o.o. podpisała z firmą KI Foundation z siedzibą na Malcie umowę nabycia 100 proc. udziałów spółki celowej Farma Wiatrowa Kazimierz Biskupi Sp. z o.o. realizującej projekt farmy wiatrowej w miejscowości Kazimierz Biskupi, w bezpośrednim sąsiedztwie elektrowni Pątnów.
Projekt przewiduje budowę farmy wiatrowej składającej się z 7 turbin o łącznej mocy 17,5 MW. Roczna produkcja energii jest szacowana na około 60 GWh.
Projekt ma posiadać komplet pozwoleń umożliwiających rozpoczęcie prac budowlanych i przyłączenie do sieci. Co więcej, inwestycja posiada gwarancje sprzedaży energii po cenie 214,47 zł/MWh (podlegającej corocznej indeksacji o wskaźnik średniej inflacji) dzięki skutecznemu udziałowi w aukcji z 2019 roku.
Przewidywany przez ZE PAK termin uruchomienia produkcji energii to trzeci kwartał 2023 r.
Łączne nakłady inwestycyjne związane z nabyciem oraz realizacją tej inwestycji mają sięgnąć 150 mln zł.
Jak podkreśla w komunikacie ZE PAK, nabycie projektu farmy wiatrowej jest pierwszym krokiem w realizacji strategii rozwoju grupy w obszarze energetyki wiatrowej i przyczyni się do pozyskania kompetencji w tym obszarze.
Spółka zamierza realizować projekty z zakresu energetyki wiatrowej na bazie własnego zasobu terenów pogórniczych, ale nie wyklucza również kolejnych akwizycji zewnętrznych projektów.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.