PSEW: Przepisy nie mogą wykluczyć z offshore zagranicznych inwestorów
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej odniosło się do projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Infrastruktury, które może wykluczyć zagranicznych inwestorów z kolejnego etapu inwestycji w morskiej farmy wiatrowe w polskiej części Bałtyku.
Odnosząc się do projektu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie oceny wniosków złożonych w postępowaniu rozstrzygającym, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że projekt rozporządzenia powinien jednoznacznie dążyć do uzyskania jak największych korzyści dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej przez stworzenie takich warunków wejścia na polski rynek, które wyselekcjonują firmy o szerokim doświadczeniu i potencjale.
– Z realizacji wspólnych inwestycji – przedsiębiorstw z obcym kapitałem oraz spółek skarbu państwa – powinniśmy wyciągać wnioski i projektować nowe regulacje uwzględniające dotychczasowe doświadczenia w tym zakresie – czytamy w stanowisku PSEW.
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej podkreśla, że wykorzystanie wieloletniego doświadczenia zagranicznych firm przy budowie elektrowni wiatrowych na morzu to korzyść dla polskich spółek, które dopiero wchodzą w ten segment.
– Taki rodzaj synergii może okazać się najefektywniejszy przy obecnym planowaniu i przyszłej realizacji morskich farm wiatrowych. Realizacja pierwszych projektów zakłada właśnie taką współpracę, dzięki której krajowe podmioty uzyskają niezbędne know-how, rozwinie się rynek lokalnych dostawców oraz możliwe będzie wykształcenie odpowiednich specjalistów, a zagraniczni inwestorzy rozwijać będą projekty na polskim rynku – czytamy w stanowisku PSEW.
PSEW podkreśla też konieczność zaangażowania zagranicznych podmiotów w kontekście optymalizacji tzw. local content, czyli udziału wyprodukowanych w Polsce komponentów elektrowni wiatrowych, które zostaną wykorzystane do budowy morskich farm wiatrowych.
– W pierwszych fazach przewidywany jest on na poziomie 20-25 proc., w kolejnych etapach szacuje się wzrost nawet do 60 proc. Uzyskanie takich wyników będzie możliwe tylko dzięki odpowiedniej synergii osiągniętej na bazie współpracy krajowych i zagranicznych podmiotów działających na globalnym rynku offshore – oceniają eksperci Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
– Zwiększenie ilości podmiotów produkujących elementy turbin lub okablowania jest niezbędna do zwiększenia polskiego wkładu w rozwój MEW. Proces ten będzie przebiegał sprawniej jeżeli wykorzystane zostaną doświadczenia zagranicznych inwestorów w Polsce, którzy posiadają szeroki łańcuch dostaw budowany na innych rynkach, a który częściowo może być przeniesiony do Polski – wnioskuje PSEW.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.