PGE zabiera się za finansowanie farm wiatrowych na morzu
Polska Grupa Energetyczna wyłoniła doradcę finansowego przy projektach Baltica 2 i Baltica 3, składających się na morską farmę wiatrową Baltica o mocy około 2,5 GW – największą inwestycję tego typu w polskiej części Bałtyku, która zostanie zrealizowana przez PGE w ramach joint venture 50/50 z duńskim koncernem energetycznym Orsted.
Doradcą Polskiej Grupy Energetycznej w pozyskiwaniu finansowania do budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku będzie Société Générale.
PGE informuje, że postępowanie na wybór doradcy zostało przeprowadzone na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych w trybie sektorowych negocjacji z ogłoszeniem.
Wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu złożyło 5 wykonawców, a ostatecznie PGE otrzymało w postępowaniu oferty od 3 wykonawców. Ceny wszystkich złożonych ofert mieściły się w budżecie zamawiającego, a najkorzystniejszą ofertę na 8,5 mln zł netto złożyło Société Générale.
Umowa z wybranym wykonawcą zostanie zawarta po upływie 10-dniowego terminu na wniesienie odwołania.
Budowę morskich farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3 PGE realizuje wspólnie z partnerem strategicznym – duńską firmą Orsted. Obie spółki posiadają po 50 proc. udziałów w projekcie.
Farma wiatrowa Baltica 3 o mocy zainstalowanej 1 045 MW według aktualnych planów ma zostać oddana do użytku w 2027 r., a zamknięcie finansowania dla tej inwestycji jest planowane na 2023 r.
Natomiast farma Baltica 2 o mocy 1 498 MW ma zostać uruchomiona w 2028 r., a PGE chce zamknąć finansowanie dla tej inwestycji w roku 2024.
Przed kilkoma miesiącami decyzję dotyczącą wsparcia dla tych inwestycji w postaci mających obowiązywać przez 25 lat kontraktów różnicowych wydał dla tych projektów Urząd Regulacji Energetyki. Pomoc publiczną dla tych inwestycji musi jeszcze zatwierdzić Komisja Europejska.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Klimatu i Energii, maksymalny poziom ceny zawartej w kontraktach różnicowych, z których skorzysta m.in. PGE, nie powinien przekraczać 319,60 zł/MWh.
Morska farma wiatrowa Baltica zostanie zrealizowana w formule tzw. multicontractingu. PGE będzie finansować swoją część wydatków kapitałem własnym oraz poprzez pozyskanie długu zewnętrznego w formule project finance.
– Wybranie doradcy finansowego w projekcie budowy morskich farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3 na Morzu Bałtyckim to kolejny krok w realizacji Programu Offshore Grupy PGE. Współpraca z instytucją o ugruntowanej pozycji na europejskim rynku finansowym, jakim jest Société Générale, dowodzi, że PGE, będąc największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym w Polsce, cieszy się zaufaniem instytucji finansowych – komentuje Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.