PGE i Orsted sprawdzą dno pod morskie wiatraki
PGE i Orsted wybrały konsorcjum Geoquip Marine i MEWO S.A. do wykonania badań geotechnicznych dna morskiego. Rozpoczęte właśnie prace projektowe prowadzone są w ramach dwóch projektów morskich farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej mocy do 2,5 GW. Rezultaty uzyskane w trakcie wstępnych badań i analiz mają posłużyć do wyboru najbardziej optymalnych rozwiązań dla umiejscowienia turbin wiatrowych oraz stacji transformatorowych na morskim obszarze inwestycji.
Badania podłoża gruntowego dna morskiego to jeden z kluczowych elementów przygotowania do budowy instalacji offshore.
Morskie farmy wiatrowe Baltica 2 i 3 w przyszłości zajmować będą w przybliżeniu teren Warszawy. Na tak dużym obszarze podłoże gruntowe może być bardzo zróżnicowane. Dlatego też niezbędna jest wieloetapowa analiza. Pierwszy etap to rozpoznanie geofizyczne, które w przypadku tej inwestycji zostało już zrealizowane. Drugi, którego dotyczy właśnie podpisana umowa z konsorcjum Geoquip Marine oraz MEWO S.A., to wstępne badanie geotechniczne.
W zakres prac wchodzi wykonanie głębokich odwiertów, badań wykonywanych w celu określenia kolejności i głębokości zalegania warstw geologicznych (tzw. sondowania CPT), płytkich odwiertów, a także przeprowadzenie badań laboratoryjnych na morzu i lądzie.
Realizacja prac związanych z badaniami podłoża jest niezbędna do uzyskania finalnej decyzji inwestycyjnej i rozpoczęcia budowy morskich farm wiatrowych.
Wcześniej, w kwietniu br., projekty Baltica 2 i Baltica 3 otrzymały decyzję Urzędu Regulacji Energetyki przyznającą prawo do 25-letnich rozliczeń w ramach mechanizmu tzw. kontraktu różnicowego.
W kolejnym miesiącu PGE i Orsted sfinalizowały umowę joint venture dla wspólnych projektów offshore w Polsce.
Realizacja tych inwestycji wpisuje się zarówno w plany Orsted, który do końca tej dekady chce posiadać łącznie 30 GW mocy zainstalowanych w morskiej energetyce wiatrowej na całym świecie, jak również w strategię Grupy PGE zakładającej inwestycje w morskie farmy wiatrowe o mocy 2,5 GW do 2030 r.
Konsorcjum Geoquip Marine i MEWO jest jednym z pierwszych wykonawców wybranych przez partnerów joint venture – PGE i Orsted, posiadających po 50 proc. udziałów w morskiej farmie wiatrowej Baltica, na którą złożą się projekty Baltica 2 i 3.
– Wykonawca wybrany do przeprowadzenia badań to konsorcjum stworzone z polskiego przedsiębiorstwa MEWO S.A. oraz szwajcarskiej firmy Geoquip Marine. Wybór konsorcjum, w skład którego wchodzi polska firma jest potwierdzeniem celu, jaki stawia sobie Grupa PGE, aby polskie firmy odegrały istotną rolę w projekcie budowy morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim – komentuje Monika Morawiecka, prezes PGE Baltica.
– Bardzo cieszy nas tak silne partnerstwo nawiązane pomiędzy międzynarodowym kontrahentem a silnym lokalnym graczem. Tego typu doświadczenie z pewnością przyniesie korzyści naszym projektom. W przyszłości jesteśmy otwarci na podobne partnerstwa, by wspierać polskich dostawców i pokazać im, że morska energetyka wiatrowa to globalna branża, w ramach której mogą się rozwijać – dodaje Soren Westergaard Jensen, starszy dyrektor ds. projektów rozwojowych w Orsted.
Jak informują Orsted i PGE, dzięki pozyskaniu informacji na temat struktury geologicznej możliwe będzie wykonanie kolejnych analiz inżynieryjnych oraz projektów technicznych dla fundamentów, konstrukcji wsporczych turbin, stacji transformatorowych, a także kabli. Ponadto, interpretacja rezultatów będzie podstawą do sporządzenia dokumentacji geologiczno-inżynierskiej do projektu budowlanego.
Kolejnymi dwoma etapami prac będą pogłębione analizy geotechniczne uzupełniające stworzony na ich podstawie model gruntu o informacje dotyczące precyzyjnej lokalizacji infrastruktury, które pozwolą na uszczegółowienie ich projektów technicznych.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.