Na niesubsydiowanej farmie wiatrowej staną największe turbiny na świecie
Vestas pozyskał wstępne zamówienie na dostawę morskich elektrowni wiatrowych o jednostkowej mocy 15 MW, które mają wejść w skład ogromnej, niesubsydiowanej farmy wiatrowej. Po uruchomieniu będą to największe turbiny wiatrowe, które kiedykolwiek zainstalowano w komercyjnym projekcie.
Duński koncern, który jest największym na świecie producentem lądowych turbin wiatrowych pod względem zrealizowanych dostaw, ostatnio zwiększył swoje zaangażowanie w segment offshore, przejmując od japońskiego koncernu Mitsubishi Heavy Industries całość udziałów w producencie morskich elektrowni wiatrowych MHI Vestas. Wcześniej Duńczycy i Japończycy posiadali w tej firmie po 50 proc. udziałów.
Wkrótce potem Vestas ogłosił plan wprowadzenia na rynek największej turbiny wiatrowej na świecie. Jej moc wyniesie 15 MW i będzie większa od mocy turbin, które na rynek chce wprowadzić największa konkurencja Vestasa. Średnica łopat wirnika wyniesie aż 236 metrów.
Elektrownia wiatrowa V236-15.0 MW ma wytwarzać przeciętne w skali roku około 80 GWh energii elektrycznej, pracując ze średnim tzw. capacity factor przekraczającym 60 proc.
Taka ilość energii odpowiada średniemu rocznemu zapotrzebowaniu około 20 tys. gospodarstw domowych w Europie. Praca turbiny pozwoli na uniknięcie emisji ok. 38 tys. ton CO2 rocznie, a więc tyle, ile emituje w skali roku 25 tys. samochodów osobowych.
Prototyp elektrowni wiatrowej Vestas V236-15.0 MW ma zostać uruchomiony w 2022 roku, a seryjna produkcja rekordowej turbiny ma ruszyć w roku 2024.
Teraz duński producent ogłosił, że jego turbiny o jednostkowej mocy 15 MW zostały wybrane do inwestycji realizowanej na Morzu Północnym przez niemiecką grupę energetyczną EnBW.
Chodzi o farmę wiatrową He Dreiht o docelowej mocy 900 MW, która powstanie w odległości około 85 km od niemieckiej wyspy Borkum.
Tym samym EnBW robi kolejny milowy krok w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej po tym, jak 10 lat temu zrealizował pierwszą komercyjną inwestycję w niemieckim offshore, budując na Bałtyku farmę wiatrową Baltic 1. Jej moc wynosi 48,3 MW, a jednostkowa moc zastosowanych turbin jest aż 6,5 razy mniejsza od mocy turbin, które mają wejść w skład farmy wiatrowej He Dreiht.
Dostawa turbin do projektu He Dreiht ma się rozpocząć w drugim kwartale 2025 r., a budowa całej farmy wiatrowej miałaby potrwać do końca tego samego roku.
Będzie to pierwsza morska farma wiatrowa zrealizowana w Niemczech bez subsydiów i rządowych gwarancji odkupu energii.
Co prawda EnBW zgłosił projekt He Dreiht to aukcji przeprowadzonej w 2017 roku, ale zaoferował stawkę wynoszącą 0 euro/MWh. Wygrywając tę aukcję, niemiecka grupa energetyczna zabezpieczyła lokalizację i możliwość przyłączenia do sieci.
– Morska energetyka wiatrowa jest nie tylko technologicznym wyzwaniem. Musieliśmy przystąpić do aukcji, uwzględniając turbiny, których na etapie planowania nie było jeszcze na rynku. Tutaj nie ma szklanej kuli. Jedyna odpowiedź to rzetelne prognozowanie i wiedza na temat rynku. I jak pokazują efekty, podjęliśmy słuszną decyzję jako deweloper. Zastosujemy najbardziej wydajną i efektywną kosztowo technologię, dzięki której możemy zbudować He Dreiht bez subsydiów – komentuje
Zanim jednak projekt He Dreiht przejdzie do fazy budowy, konieczne jest podjęcie przez EnBW finalnej decyzji inwestycyjnej, co ma nastąpić w 2023 r.
Konkurencja nie śpi
Aby ogromne turbiny o mocy 15 MW zostały zainstalowane w pierwszym komercyjnym projekcie, nowa technologia musi przejść kilkuletni proces testów i certyfikacji.
Na razie Vestas oferuje turbiny o mocy 9,5 MW i średnicy łopat wirnika 174 metry, i są to największe na świecie turbiny, które są dostarczane do komercyjnych projektów.
Nowa turbina V236-15.0 MW ma produkować przeciętnie aż o 65 proc. więcej energii niż model V174-9.5 MW.
Jednak liderem w wyścigu o wprowadzenie na rynek morskich elektrowni wiatrowych o rekordowej mocy pozostaje amerykański GE, który już testuje w porcie w Rotterdamie prototyp morskiej turbiny o mocy 13 MW i średnicy łopat wirnika 220 metry, której dostawy do pierwszych inwestycji mają rozpocząć się w roku 2023.
Z kolei największy na świecie producent morskich elektrowni wiatrowych pod względem dotychczas zrealizowanych dostaw – Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE) – zapowiedział budowę turbiny o mocy 14 MW i długości łopat wirnika liczącej 222 metry, z możliwością optymalizacji do 15 MW.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.