Tauron nie zbuduje morskich wiatraków z OW
Pod koniec ubiegłego roku Tauron podpisał porozumienie o współpracy z firmą Ocean Winds należącą do koncernów EDP Renovaveis i Engie w zakresie budowy morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Umowa została zawarta po trwających kilka miesięcy negocjacjach. Teraz jednak współpraca z OW została zakończona, a Tauron zapowiada realizację inwestycji w offshore z innymi państwowymi koncernami energetycznymi.
W porozumieniu zawartym pod koniec 2020 roku Tauron i Ocean Winds zobowiązały się do działania na zasadach wyłączności w zakresie projektów objętych współpracą w czasie obowiązywania dwuletniej umowy. Współpraca miała zostać rozszerzona o dodatkowe obszary pod warunkiem zawarcia umowy sprzedaży udziałów i umowy inwestycyjnej.
Teraz jednak Tauron poinformował w raporcie giełdowym o wygaśnięciu współpracy z Ocean Winds.
Jak Tauron tłumaczy zakończenie współpracy z OW? – W ocenie emitenta, z przyczyn obiektywnych i niezależnych od którejkolwiek ze stron, w szczególności w konsekwencji zmiany otoczenia regulacyjnego i wejścia w życie ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, zaistniał stan zupełnej, trwałej i obiektywnej niemożliwości wykonania zobowiązań zaciągniętych w umowie – czytamy w komunikacie Taurona.
Tauron poinformował jednocześnie, że podtrzymuje swoje zaangażowanie w obszarze morskich farm wiatrowych, które chce realizować we współpracy ze spółkami PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. i Enea S.A. Tauron podpisał z nimi list intencyjny, w którym wyrażono wolę współpracy związanej z przyszłymi projektami inwestycyjnymi w zakresie morskiej energetyki wiatrowej na obszarze polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej Morza Bałtyckiego.
Koniec współpracy z Tauronem nie oznacza bynajmniej dla Ocean Winds końca zaangażowania w budowę morskich farm wiatrowych w polskiej części Bałtyku. OW czeka obecnie na przyznanie przez Urząd Regulacji Energetyki indywidualnej decyzji o wsparciu w postaci 25-letnich kontraktów różnicowych dla dwóch projektów o łącznej mocy 400 MW. Te projekty zostały wcześniej zakupione przez EDPR od belgijskiej firmy Deme.
Joint venture o nazwie Ocean Winds zostało utworzone w 2020 r. EDPR i Engie wniosły do niego portfolio istniejących i będących w budowie morskich aktywów o łącznej mocy zainstalowanej 1,5 GW w budowie i 4 GW w fazie rozwoju, z zamiarem osiągnięcia do 2025 r. mocy zainstalowanej w przedziale 5-7 GW w eksploatacji lub w budowie, oraz w przedziale 5-10 GW w fazie zaawansowanego rozwoju.
Na Morzu Bałtyckim OW może postawić jeszcze farmy wiatrowe we współpracy z litewską grupą energetyczną Ignitis.
Obaj inwestorzy mają wziąć udział w aukcji, którą litewskie władze chcą przeprowadzić w 2023 roku i której zwycięzca ma zyskać prawa do zagospodarowania morskiej strefy umożliwiającej postawienie elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 700 MW.
Litewski koncern energetyczny szacuje, że wartość tej inwestycji może wynieść 1,5 mld euro, przy czym wartość inwestycji zagranicznych wyniesie przynajmniej 700 mln euro.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.