Ważna decyzja Brukseli dla polskich farm wiatrowych na morzu
Komisja Europejska poinformowała dzisiaj o akceptacji systemu wsparcia dla inwestorów planujących budowę morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego. To jednak nie koniec procesu związanego z zatwierdzeniem przez KE wsparcia dla pierwszych inwestycji w polskim offshore.
W wydanym dzisiaj komunikacie Komisja Europejska informuje o zatwierdzeniu polskiego systemu wsparcia dla morskich farm wiatrowych, którego budżet został określony na 22,5 mld euro. KE informuje, że ten system ma obowiązywać do 2030 roku.
Komisja zaznacza, że przyznane w ramach systemu wsparcia kontrakty będą obowiązywać aż przez 25 lat, jednak maksymalnie do 100 tys. pełnych godzin pracy na zainstalowany megawat.
KE zaznacza, że zatwierdzony mechanizm nie zakłada organizacji aukcji, a wsparcie będzie przyznawane w drodze indywidualnych decyzji – co jest uzasadnione ograniczoną liczbą planowanych inwestycji.
Decyzja Komisji nie kończy jednak procedur związanych z notyfikacją wsparcia. Jak tłumaczy KE, po otrzymaniu decyzji środowiskowych, w których zostaną określone techniczne parametry inwestycji, każdy z inwestorów będzie musiał zgłosić do Brukseli indywidualne wnioski notyfikacyjne wraz z biznesplanami.
Po uzyskaniu stanowiska Brukseli Prezes URE ma określić w decyzji administracyjnej indywidualną cenę, która będzie podstawą rozliczania ujemnego salda dla każdej ze spółek celowych.
Zgonie z rozporządzeniem Ministerstwa Klimatu i Energii, maksymalny poziom ceny zawartej w kontraktach różnicowych w pierwszym etapie systemu wsparcia dla polskiego offshore nie powinien przekraczać 319,60 zł/MWh.
Do tej pory Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził już pięć wniosków o objęcie inwestycji w morskie farmy wiatrowe pierwszym etapem systemu wsparcia dla offshore, w którym kontrakty różnicowe będą przyznawane nie w drodze aukcji – jak w późniejszym etapie – ale poprzez indywidualne decyzje Prezesa URE.
Kontrakty różnicowe uzyskały już dwa projekty realizowane przez Polską Grupę Energetyczną i duński Orsted, a także projekt szykowany przez niemiecką grupę RWE.
W przypadku projektów rozwijanych przez PGE i Orsted w ramach joint venture 50/50 regulator krajowego rynku energetycznego zaakceptował wnioski dotyczące morskich farm wiatrowych Baltica 3 i Baltica 2 o łącznej mocy do 2,5 GW
Trzecia decyzja URE dotyczy wniosku spółki Baltic Trade and Invest Sp. z o.o., która realizuje projekt morskiej farmy wiatrowej o mocy 350 MW i której właścicielem jest niemiecka grupa energetyczna RWE.
Czwarta i piąta decyzja umożliwia skorzystanie z kontraktów różnicowych przez konsorcjum Polenergii i Equinor, które poprzez dwie spółki celowe zgłosiło projekty o łącznej mocy 1440 MW.
Na wydanie decyzji w pierwszym etapie wsparcia dla offshore czekają pozostałe podmioty, które złożyły swoje wnioski do URE. Wśród nich jest konsorcjum Orlenu i Northland (1,2 GW), a także spółka OW Offshore utworzona przez portugalski EDPR i francuskie Engie (0,4 GW).
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.