Ważna decyzja Brukseli dla polskich farm wiatrowych na morzu

Ważna decyzja Brukseli dla polskich farm wiatrowych na morzu
Vattenfall

Komisja Europejska poinformowała dzisiaj o akceptacji systemu wsparcia dla inwestorów planujących budowę morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego. To jednak nie koniec procesu związanego z zatwierdzeniem przez KE wsparcia dla pierwszych inwestycji w polskim offshore.

W wydanym dzisiaj komunikacie Komisja Europejska informuje o zatwierdzeniu polskiego systemu wsparcia dla morskich farm wiatrowych, którego budżet został określony na 22,5 mld euro. KE informuje, że ten system ma obowiązywać do 2030 roku.

Komisja zaznacza, że przyznane w ramach systemu wsparcia kontrakty będą obowiązywać aż przez 25 lat, jednak maksymalnie do 100 tys. pełnych godzin pracy na zainstalowany megawat.

REKLAMA

KE zaznacza, że zatwierdzony mechanizm nie zakłada organizacji aukcji, a wsparcie będzie przyznawane w drodze indywidualnych decyzji – co jest uzasadnione ograniczoną liczbą planowanych inwestycji.

Decyzja Komisji nie kończy jednak procedur związanych z notyfikacją wsparcia. Jak tłumaczy KE, po otrzymaniu decyzji środowiskowych, w których zostaną określone techniczne parametry inwestycji, każdy z inwestorów będzie musiał zgłosić do Brukseli indywidualne wnioski notyfikacyjne wraz z biznesplanami.

Po uzyskaniu stanowiska Brukseli Prezes URE ma określić w decyzji administracyjnej indywidualną cenę, która będzie podstawą rozliczania ujemnego salda dla każdej ze spółek celowych.

Zgonie z rozporządzeniem Ministerstwa Klimatu i Energii, maksymalny poziom ceny zawartej w kontraktach różnicowych w pierwszym etapie systemu wsparcia dla polskiego offshore nie powinien przekraczać 319,60 zł/MWh.

REKLAMA

Do tej pory Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził już pięć wniosków o objęcie inwestycji w morskie farmy wiatrowe pierwszym etapem systemu wsparcia dla offshore, w którym kontrakty różnicowe będą przyznawane nie w drodze aukcji – jak w późniejszym etapie – ale poprzez indywidualne decyzje Prezesa URE.

Kontrakty różnicowe uzyskały już dwa projekty realizowane przez Polską Grupę Energetyczną i duński Orsted, a także projekt szykowany przez niemiecką grupę RWE.

W przypadku projektów rozwijanych przez PGE i Orsted w ramach joint venture 50/50 regulator krajowego rynku energetycznego zaakceptował wnioski dotyczące morskich farm wiatrowych Baltica 3 i Baltica 2 o łącznej mocy do 2,5 GW

Trzecia decyzja URE dotyczy wniosku spółki Baltic Trade and Invest  Sp. z o.o., która realizuje projekt morskiej farmy wiatrowej o mocy 350 MW i której właścicielem jest niemiecka grupa energetyczna RWE.

Czwarta i piąta decyzja umożliwia skorzystanie z kontraktów różnicowych przez konsorcjum Polenergii i Equinor, które poprzez dwie spółki celowe zgłosiło projekty o łącznej mocy 1440 MW.

Na wydanie decyzji w pierwszym etapie wsparcia dla offshore czekają pozostałe podmioty, które złożyły swoje wnioski do URE. Wśród nich jest konsorcjum Orlenu i Northland (1,2 GW), a także spółka OW Offshore utworzona przez portugalski EDPR i francuskie Engie (0,4 GW).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.