Vestas ma sposób na pełny recykling elektrowni wiatrowych

Vestas ma sposób na pełny recykling elektrowni wiatrowych
Vestas

Duńska firma poinformowała, że we współpracy z naukowcami znalazła rozwiązanie, które umożliwi recykling łopat najtrudniejszego do przetworzenia komponentu elektrowni wiatrowych.

Do tej pory producenci elektrowni wiatrowych zapewniali, że możliwy jest recykling elektrowni wiatrowych nawet w 90 procentach. Osiągnięcie 100 proc. nie było jednak możliwe z uwagi na trudności z przetworzeniem jednego komponentu takich instalacji.

Wykonane z termoutwardzalnych kompozytów łopaty były dotąd najbardziej problematycznym elementem turbin wiatrowych jeśli chodzi o recykling. Duńczycy zapewniają jednak, że znaleźli na to sposób.

REKLAMA

Vestas we współpracy z ekspertami z duńskiego instytutu technologicznego (DTI) oraz uniwersytetu w Aarhus opracował w ramach projektu CETEC (Circular Economy for Thermosets Epoxy Composites) rozwiązanie, które ma być ostatnim technologicznym krokiem na drodze do pełnego recyklingu elektrowni wiatrowych.

Proces opracowany przez Duńczyków zakłada najpierw wydzielenie z łopat włókna oraz żywicy epoksydowej, a następnie dalsze rozkładanie żywicy na materiały, które będzie można wykorzystać ponownie przy produkcji nowych łopat. Jak zapewniają autorzy nowego rozwiązania, żywica epoksydowa z odzysku będzie miała taką samą jakość jak nowy materiał.

REKLAMA

Nowa technologia recyklingu kompozytów z łopat wiatrowych ma być gotowa do przemysłowego zastosowania w ciągu trzech lat.

Kluczową cechą materiałów kompozytowych jest ich unikalne połączenie małej wagi i dużej wytrzymałości. Jest to osiągane dzięki silnemu związaniu dwóch różnych materiałów – włókna i żywicy epoksydowej. Problem w tym, że to silne połączenie jednocześnie czyni taki materiał trudnym w recyklingu. Dlatego nowa technologia opracowana przez CETEC, umożliwiająca rozłożenie kompozytów, zmieni zasady gry, pozwalając wykorzystać wartość każdego z materiałów w nowym łańcuchu dostaw – komentuje Simon Frolich z DTI.

Inny sposób na wykorzystanie zużytych łopat wiatrowych sprawdza niemiecka grupa energetyczna RWE, która we współpracy z amerykańskim oddziałem francuskiej grupy Veolia przetworzy zużyte łopaty z elektrowni wiatrowych w surowiec przeznaczony do produkcji cementu. W ten sposób przetworzone ma zostać niemal 90 proc. materiału wykorzystanego w łopatach.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.