URE przyznał wsparcie dla kolejnych farm wiatrowych na morzu

URE przyznał wsparcie dla kolejnych farm wiatrowych na morzu
Equinor

Pierwsze decyzje Urzędu Regulacji Energetyki przyznające gwarancje w zakresie sprzedaży energii z morskich farm wiatrowych zabezpieczyły spółki celowe utworzone przez PGE i Orsted, a także RWE. Teraz URE przyznał wsparcie dla dwóch projektów zgłoszonych przez Polenergię i Equinor.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zdecydował o przyznaniu wsparcia w postaci mających obowiązywać przez 25 lat kontraktów różnicowych dwóm projektom MFW Bałtyk III i MFW Bałtyk II, które zostały zgłoszone przez konsorcjum Polenergii i norweskiego koncernu paliwowego Equinor.

Tym projektom URE przyznał prawo do pokrycia tzw. ujemnego salda zapewniającego cenę nie wyższą niż 319,60 zł/MWh zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

REKLAMA

Equinor oraz Polenergia planują osiągnięcie etapu gotowości do budowy morskich farm wiatrowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III o łącznej mocy 1 440 MW do 2023 roku. Obie firmy mają w tych projektach po 50 proc. udziałów.

Umowa przyłączeniowa w zakresie projektu MFW Bałtyk III została zawarta z PSE w roku 2014 i obejmuje przyłączenie do sieci farmy wiatrowej o mocy 1200 MW. Przyłączenie ma nastąpić w lokalizacji Słupsk/Wierzbięcino.

W tej samej lokalizacji ma nastąpić przyłączenie mniejszej farmy wiatrowej realizowanej przez Polenergię i Equinor, o docelowej mocy 240 MW. W tym przypadku umowę przyłączeniową z PSE podpisano już na początku 2013 r.

Jak informuje Polenergia, pozyskanie wsparcia wiąże się z powstaniem po stronie spółek projektowych zobowiązania, do wytworzenia i wprowadzenia do sieci po raz pierwszy energii elektrycznej wytworzonej w ich morskich farmach wiatrowych lub ich części po uzyskaniu koncesji, w terminie 7 lat od dnia wydania przez Urząd Regulacji Energetyki decyzji określających cenę wsparcia.

Spółka zapewnia, że po uzyskaniu wymaganych pozwoleń, zawarciu niezbędnych umów i pod warunkiem podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej przez wspólników prace budowlane mogłyby się rozpocząć na przełomie 2023 i 2024 roku.

W ubiegłym roku Polenergia i Equinor sfinalizowały w ramach projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III badania dna morskiego w celu wykrycia potencjalnych niewybuchów.

Celem badań było wykrycie i neutralizacja potencjalnych niewybuchów lub innych obiektów, które mogą zagrozić bezpieczeństwu planowanych prac związanych z posadowieniem turbin wiatrowych.

Nie wykryto żadnych obiektów, które mogłyby stanowić zagrożenie dla budowy morskiej farmy wiatrowej, a na obszarze wokół zlokalizowanego w okolicy wraku ustanowiono strefę bezpieczeństwa w celu zapewnienia jego ochrony i spokoju.

W lutym br. PSE podpisały umowę przyłączeniową z trzecią spółką Polenergii i Equinoru realizującą projekt MFW Bałtyk I o docelowej mocy 1560 MW. Przyłączenie do krajowego systemu elektroenergetycznego ma nastąpić za pośrednictwem przyszłej stacji elektroenergetycznej w sąsiedztwie stacji Słupsk.

REKLAMA

Equinor

Projektu MFW Bałtyk I nie zgłoszono do pierwszego etapu systemu wsparcia dla morskich wiatraków, w których kontrakty różnicowe są przyznawane w drodze indywidualnych decyzji URE.

Trzeci projekt Polenergii i Equinoru będzie mógł natomiast zostać zgłoszony do drugiego etapu systemu wsparcia, w którym inwestorzy planujący budowę morskich farm wiatrowych będą rywalizować w aukcjach mających się odbyć w latach 2025 i 2027.

Przed miesiącem Urząd Regulacji Energetyki wydał pierwsze decyzje skutkujące przyznaniem wsparcia w postaci kontraktów różnicowych dla inwestorów realizujących projekty farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego.

Kontrakty różnicowe uzyskały dwa projekty realizowane przez Polską Grupę Energetyczną i duński Orsted, a także projekt szykowany przez niemiecką grupę RWE.

W przypadku projektów rozwijanych przez PGE i Orsted w ramach joint venture 50/50 regulator krajowego rynku energetycznego zaakceptował wnioski dotyczące morskich farm wiatrowych Baltica 3 i Baltica 2 o łącznej mocy do 2,5 GW

PGE zapewnia, że pierwsza część projektu Baltica o mocy do 1 GW realizowana przez spółkę Baltica 3 rozpocznie wytwarzanie energii około 2026 roku, natomiast druga farma wiatrowa Baltica 2 o mocy do 1,5 GW może zostać uruchomiona przed 2030 r.

Trzecia decyzja URE dotyczy wniosku spółki Baltic Trade and Invest  Sp. z o.o., która realizuje projekt morskiej farmy wiatrowej o mocy 350 MW i której właścicielem jest niemiecka grupa energetyczna RWE.

Na wydanie decyzji w pierwszym etapie wsparcia dla offshore czekają pozostałe podmioty, które złożyły swoje wnioski do URE. Wśród nich jest konsorcjum Orlenu i Northland (1,2 GW), a także spółka OW Offshore utworzona przez portugalski EDPR i francuskie Engie (0,4 GW).

Na rozpatrzenie wszystkich wniosków Urząd Regulacji Energetyki ma czas do końca czerwca br. Wydanie decyzji przez URE nie kończy jednak postępowań związanych z zagwarantowaniem wsparcia w zakresie sprzedaży energii z morskich farm wiatrowych. Przyznanie kontraktów różnicowych uzależnione jest jeszcze od wydania zgody przez Komisję Europejską, która oceni je pod kątem zgodności z rynkiem wewnętrznym UE.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.