Rząd zwiększył cenę za energię z morskich farm wiatrowych

Rząd zwiększył cenę za energię z morskich farm wiatrowych
MHI Vestas

Dopiero dzień przed zakończeniem przez URE przyjmowania wniosków od firm chcących uzyskać wsparcie w zakresie sprzedaży energii z morskich farm wiatrowych Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło finalnie kluczowy parametr dla takich inwestycji, jakim jest maksymalna cena za energię, którą będą mogli zabezpieczyć inwestorzy.

Kilka tygodni temu Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało, aby maksymalna cena za energię produkowana z morskich farm wiatrowych, którą będą mogli zabezpieczyć inwestorzy aż na 25 lat, wynosiła 301,5 zł/MWh.

Taka propozycja spotkała się z krytyką ze strony branży morskiej energetyki wiatrowej, która wskazywała, że jest to cena za niska, a przyjęte do jej wyliczenia parametry nie są realne do osiągnięcia dla wszystkich projektów.

REKLAMA

W efekcie Ministerstwo Klimatu zdecydowało się cenę referencyjną podnieść do poziomu 319,6 zł/MWh. Taki poziom wpisano do podpisanego wczoraj rozporządzenia.

Określona w rozporządzeniu cena maksymalna za energię elektryczną wytworzoną w morskiej farmie wiatrowej i wprowadzoną do sieci w złotych za 1 MWh jest podstawą rozliczenia prawa do pokrycia ujemnego salda w pierwszej fazie systemu wsparcia, a więc ceny, jaka może zostać przyznana w drodze decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki dla pierwszych projektów realizowanych w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego. W drugim etapie systemu wsparcia dla offshore inwestorzy będą już rywalizować o gwarancje sprzedaży energii w aukcjach. 

REKLAMA

Rozporządzenie MKiŚ pojawiło się zaledwie na dzień przed terminem zgłaszania przez inwestorów do URE wniosków o objęcie gwarancjami sprzedaży energii w pierwszym etapie systemu wsparcia dla morskiej energetyki wiatrowej, w którym wsparcie będzie przyznawane w drodze indywidualnych, notyfikowanych w Brukseli decyzji i w którym szanse na uzyskanie tzw. kontraktów różnicowych mają otrzymać inwestorzy planujący budowę farm wiatrowych o łącznej mocy 5,9 GW.

Jak informował Urząd Regulacji Energetyki, do 29 marca wpłynęło 9 wniosków o objecie gwarancjami sprzedaży energii wytwarzanej z morskich farm wiatrowych.

Jak uzasadnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska, nowa, wpisana do rozporządzenia cena uwzględnia koszty inwestycyjne i operacyjne dla morskiej farmy wiatrowej oddalonej od brzegu o 55 km. Ponadto ma ona uwzględniać zastosowanie cen stałych za 2021 r., wyższych kosztów bilansowania, opłaty za przedłużenie pozwolenia lokalizacyjnego (PSZW) oraz podatku od nieruchomości od infrastruktury lądowej.

Jak podkreśla resort klimatu, określenie wysokości ceny maksymalnej jest niezbędne dla uruchomienia pierwszej fazy systemu wsparcia, a w związku z tym – dla terminowego i zrównoważonego rozwoju morskich farm wiatrowych w Polsce. Informacja dotycząca ceny maksymalnej jest bowiem ważnym sygnałem dla inwestorów, pozwalającym na określenie, czy dany projekt inwestycyjny ma szansę na realizację.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.