Umowy przyłączeniowe dla kolejnych farm wiatrowych na Bałtyku

Umowy przyłączeniowe dla kolejnych farm wiatrowych na Bałtyku
Orsted

Polska Grupa Energetyczna podpisała z PSE kolejną umowę przyłączeniową dla farmy wiatrowej, którą chce postawić na Morzu Bałtyckim. Umowę przyłączeniową dla innego projektu offshore zawarła też spółka Baltic Trade and Invest. W ubiegłym miesiącu PSE wydały ponadto warunki przyłączenia dla projektu ogromnej lądowej farmy wiatrowej.

Należąca do grupy PGE spółka celowa Elektrownia Wiatrowa Baltica-2 Sp. z o.o. w grudniu zawarła z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi umowę przyłączenia do sieci morskiej farmy wiatrowej o docelowej mocy aż 1498 MW. Przyłączenie ma nastąpić w terminie do marca 2028 roku do stacji elektroenergetycznej, która powstanie w sąsiedztwie istniejącej stacji Żarnowiec.

PGE posiadała już wcześniej umowę przyłączeniową dla projektu Baltica-3 (1045,5 MW) z terminem przyłączenia w lokalizacji Żarnowiec do końca 2027 roku. 

REKLAMA

Wcześniej PSE wydały warunki przyłączenia dla innej spółki PGE – Elektrownia Wiatrowa Baltica-1 Sp. z o.o – która szykuje projekt farmy wiatrowej o mocy 896 MW. Ten projekt czeka na podpisanie umowy przyłączeniowej. 

Ponadto w ubiegłym miesiącu PSE zawarły umowę przyłączeniową ze spółką Baltic Trade and Invest Sp. z o.o., która realizuje projekt morskiej farmy wiatrowej o mocy 350 MW.

W tym przypadku przyłączenie ma nastąpić do połowy stycznia 2027 roku do stacji elektroenergetycznej, która powstanie w sąsiedztwie stacji Słupsk.

PSE informuje ponadto o wydaniu w grudniu warunków przyłączenia dla lądowej farmy wiatrowej o mocy 144,9 MW, której projekt realizuje deweloper Biały Bór Farma Wiatrowa Sp. z o.o. Ta farma wiatrowa ma zostać przyłączona do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w lokalizacji Żydowo Kierzkowo.

REKLAMA

Miesiąc wcześniej PSE informowały o podpisaniu umowy przyłączeniowej z inwestorem realizującym projekt farmy fotowoltaicznej o mocy 200 MW, która ma zostać przyłączona do sieci w lokalizacji Adamów. Inwestorem jest warszawską spółką Neo Solar Farms Sp. z o.o. związaną z grupą NeoInvestments, która przed rokiem ogłosiła plan budowy ogromnych farm fotowoltaicznych w regionie Konina.

Jak informował we wrześniu 2019 r. w rozmowie z portalem Gramwzielone.pl Jacek Rusiecki z NeoInvestments, na całą inwestycję składają się trzy etapy. Najbardziej zaawansowany miał być wówczas etap o mocy 200 MW. Drugi projekt miałby liczyć docelowo 250-300 MW, a trzeci 100-150 MW.

To nie jedyna inwestycja, dla której PSE wydały w ubiegłym roku warunki przyłączenia do sieci w lokalizacji Adamów. We wrześniu warunki uzyskała konwencjonalna jednostka o mocy 163,8 MW, której budowę planuje spółka K Green Japan Sp. z o.o.

Ponadto w połowie 2019 roku warunki przyłączenia dla instalacji OZE o mocy 115 MW w lokalizacji Konin uzyskała od PSE grupa energetyczna ZE PAK kontrolowana przez Zygmunta Solorza.

Z kolei w połowie 2020 roku warunki przyłączenia do sieci przesyłowej w lokalizacji Pątnów uzyskała instalacja OZE o docelowej mocy 205 MW, którą chce wybudować spółka E&G Sp. z o.o ze Zduńskiej Woli.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.