Tauron postawi morskie farmy wiatrowe z Ocean Winds

Tauron postawi morskie farmy wiatrowe z Ocean Winds
EDPR

Tauron podpisał porozumienie o współpracy z firmą Ocean Winds należącą do koncernów EDP Renovaveis i Engie w zakresie budowy morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Umowa została zawarta po trwających kilka miesięcy negocjacjach. 

Nowy partner Taurona w obszarze morskiej energetyki wiatrowej – Ocean Winds – to joint venture, w którym po 50 proc. udziałów posiadają portugalska firma energetyczna EDP Renovaveis oraz francuski koncern Engie. Funkcję dyrektora operacyjnego Ocean Winds pełni Grzegorz Górski zajmujący wcześniej kierownicze stanowiska w Engie.

EDPR i Engie wniosły do Ocean Winds portfolio istniejących i będących w budowie morskich aktywów o łącznej mocy zainstalowanej 1,5 GW w budowie i 4 GW w fazie rozwoju, z zamiarem osiągnięcia do 2025 r. mocy zainstalowanej w przedziale 5-7 GW w eksploatacji lub w budowie, oraz w przedziale 5-10 GW w fazie zaawansowanego rozwoju.

REKLAMA

Ocean Winds ma postawić przede wszystkim na rynki w Europie, Stanach Zjednoczonych i w wybranych regionach Azji. W naszym regionie OW nawiązał już współpracę z litewskim koncernem energetycznym Ignitis, który chce postawić morskie farmy wiatrowe w litewskiej części Bałtyku. 

Ignitis i Ocean Winds mają wziąć udział w aukcji, którą litewskie władze chcą przeprowadzić w 2023 roku i której zwycięzca ma zyskać prawa do zagospodarowania morskiej strefy umożliwiającej postawienie elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 700 MW.

Litewski koncern energetyczny szacuje, że wartość tej inwestycji może wynieść 1,5 mld euro, przy czym wartość inwestycji zagranicznych wyniesie przynajmniej 700 mln euro.

Ocean Winds jest obecny także na polskim rynku morskiej energetyki wiatrowej z uwagi na posiadanie przez EDPR decyzji lokalizacyjnych dla dwóch projektów morskich farm wiatrowych po 200 MW, które Portugalczycy kupili od belgisjkiej firmy Deme. 

W wyniku ogłoszonej wczoraj umowy Tauron obejmie 50 proc. udziałów w spółkach Ocean Winds, które realizują projekty farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.

REKLAMA

Ocean Winds z kolei ma dążyć do objęcia połowy udziałów w spółkach Taurona, które posiadają projekty farma wiatrowych na Bałtyku. Projekty Taurona są obecnie na etapie złożonych wniosków o pozwolenia na wznoszenie sztucznych wysp.

Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zawiesił w 2017 r. postępowania administracyjne wszczynane na podstawie wniosków dotyczące pozwoleń na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskiej strefie Morza Bałtyckiego.

Jak informuje Tauron, intencją stron jest sprzedaż udziałów w spółkach celowych i  podpisanie umowy inwestycyjnej w ciągu sześciu miesięcy. Tauron i OW zobowiązały się do działania na zasadach wyłączności w zakresie projektów objętych współpracą w czasie obowiązywania dwuletniej umowy. Współpraca może zostać rozszerzona o dodatkowe obszary pod warunkiem zawarcia umowy sprzedaży udziałów i umowy inwestycyjnej.

Realizowany od czerwca 2019 r. tzw. Zielony Zwrot Taurona przewiduje zwiększenie do 65 proc. udziału źródeł zeroemisyjnych w miksie wytwórczym Grupy w perspektywie 2030 roku. Inwestycje w odnawialne źródła energii oraz zastąpienie wyeksploatowanych źródeł konwencjonalnych ma pozwolić na obniżenie emisyjności Grupy w perspektywie 2025 r. o ponad 20 proc., a w perspektywie 2030 r. o ponad 50 proc.

Do 2025 roku Tuaron chce mieć ponad 1000 MW mocy zainstalowanej w turbinach wiatrowych na lądzie. Grupa aktualnie dysponuje dziewięcioma farmami wiatrowymi, w których energię elektryczną wytwarzają 182 turbiny o łącznej mocy 380,75 MW.

Wraz ze zwiększaniem mocy w wietrze Tauron realizuje projekty budowy farm fotowoltaicznych. Do 2025 roku Grupa chce zainwestować w farmy słoneczne o mocy 300 MW. W tym roku w Jaworznie, na terenie dawnej elektrowni węglowej, Tauron uruchomi pierwszą farmę fotowoltaiczną budowaną w ramach programu Tauron PV. Program ten zakłada uruchomienie na terenach poprzemysłowych należących do Grupy farm fotowoltaicznych o łącznej mocy około 150 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.