Portugalczycy zbudują w Polsce farmy wiatrowe i fotowoltaiczne

Portugalczycy zbudują w Polsce farmy wiatrowe i fotowoltaiczne
EDPR

Portugalski koncern EDPR, który już obecnie należy do największych inwestorów na polskim rynku energii odnawialnej, poinformował, że jego polski oddział zbuduje kolejne farmy wiatrowe, ale także pierwsze w naszym kraju farmy PV.

EDPR poinformował, że w wyniku aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej, którą wczoraj rozstrzygnął Urząd Regulacji Energii, zabezpieczył 15-letnie gwarancje sprzedaży energii dla pięciu projektów o łącznej mocy 220 MW. Stanowi to około 15 proc. mocy zabezpieczonej przez inwestorów we wczorajszej aukcji. Inwestycje mają zyskać status operacyjny w latach 2022-23.

Dominującym obszarem, w którym na świecie i w Polsce działa EDPR, jest energetyka wiatrowa. Z raportu EDPR za pierwsze trzy kwartały 2020 r. dowiadujemy się, że w tym czasie Portugalczycy oddali do użytku w Polsce kolejne elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 58 MW, zwiększając łączną moc turbin w naszym kraju do 476 MW. Ponadto w trakcie budowy mają być kolejne farmy wiatrowe o łącznej mocy 49 MW, a portfel będących w trakcie realizacji projektów EDPR w Polsce ma wynosić obecnie w sumie 558 MW.

REKLAMA

EDPR podaje w najnowszym raporcie finansowym, że w pierwszych trzech kwartałach tego roku jego farmy wiatrowe w Polsce pracowały przy średnim współczynniku wykorzystania mocy 28 proc. i był to poziom osiągnięty również w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Przeciętny tzw. load factor w przypadku polskich farm wiatrowych EDPR okazał się lepszy od średniej dla wszystkich europejskich farm wiatrowych, które należą do portugalskiej grupy i które w pierwszych trzech kwartałach 2020 r. osiągnęły wynik na poziomie 26 proc. wobec 25 proc. przed rokiem i był to znacznie gorszy wynik niż osiągnięte na farmach wiatrowych EDPR w USA, Kanadzie, Meksyku i Brazylii.

REKLAMA

Większość farm wiatrowych, które EDPR uruchomił w naszym kraju, jest rozliczana w systemie zielonych certyfikatów wygaszonym dla nowych inwestycji w 2016 roku.

W pierwszych trzech kwartałach EDPR zwiększył przychody w Polsce, na które składa się sprzedaż energii i zielonych certyfikatów – nie licząc pierwszych turbin rozliczanych w systemie aukcyjnym – z 70,5 EUR/MWh w analogicznym okresie przed rokiem do 77,1 EUR/MWh. Dzięki temu wygenerowane w tym czasie przychody wzrosły z 52,7 mln EUR do 58,6 mln EUR.

Ostatnio EDPR dywersyfikuje swoją działalność, inwestując w pierwsze elektrownie fotowoltaiczne. Kilka tygodni temu portugalska grupa informowała o zabezpieczeniu 20-letniej umowy PPA w zakresie sprzedaży energii z farmy fotowoltaicznej o mocy 74 MW, która powstanie w amerykańskim stanie Północna Karolina.

Do roku 2022 EDPR ma zbudować portfel projektów fotowoltaicznych sięgający 1,8 GW. W sumie w latach 2019-22 portugalska grupa chce zbudować farmy wiatrowe i PV o łącznej mocy około 7 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.