Polenergia wygrywa w aukcji OZE i walczy o rynek mocy

Polenergia wygrywa w aukcji OZE i walczy o rynek mocy
Polenergia

Spółka kontrolowana przez Dominikę Kulczyk zapewniła sobie wsparcie w systemie aukcyjnym dla kolejnego projektu wiatrowegopo trzech projektach, które wygrały w aukcji ubiegłorocznej. Polenergia zgłosiła się ponadto do innych aukcjiprowadzonych przez PSE, które dotyczą rynku mocy.

Polenergia informuje o skutecznym złożeniu oferty na sprzedaż energii w aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej dla projektów o mocy ponad 1 MW, której wyniki podał wczoraj Urząd Regulacji Energetyki.

W tej aukcji spółka zapewniła sobie 15-letnie gwarancje do rozliczenia tzw. ujemnego salda dla energii produkowanej z farmy wiatrowej Piekło o docelowej mocy 13,56 MW, na którą złoży się 6 turbin.

REKLAMA

Farma wiatrowa Piekło będzie zlokalizowana na terenie gmin Międzychód i Kwilicz w woj. wielkopolskim. Szacowana roczna produkcja energii elektrycznej wyniesie ok. 40 GWh.

Zabezpieczony w aukcji wolumen sprzedaży energii elektrycznej dla tego projektu przez okres 15 lat wynosi 545 340 MWh, co stanowi całość wolumenu szacowanej produkcji projektu w tym okresie.

W aukcji przeprowadzonej przez URE w ubiegłym roku Polenergia skutecznie złożyła oferty w zakresie trzech projektów wiatrowych, wystawiając jednak  na sprzedaż tylko część planowanej produkcji energii.

W tamtej aukcji Polenergia zdecydowała się w przypadku projektów Dębsk (121 MW), Kostomłoty (27 MW), a także Szymankowo (38 MW) zaoferować odpowiednio 70 proc., 90 proc. oraz 60 proc. przyszłej generacji.

Polenergia zabezpieczyła też w dotychczasowych aukcjach wsparcie dla kilku projektów farm fotowoltaicznych o jednostkowej mocy do 1 MW.

REKLAMA

Z wcześniejszych wypowiedzi prezesa Polenergii Michała Michalskiego wynikało, że do tegorocznych aukcji dla Polenergia zgłosi w sumie 40 MW w projektach wiatrowych i fotowoltaicznych.

Wyniki drugiej tegorocznej aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej dla projektów o mocy do 1 MW Urząd Regulacji Energetyki powinien podać w najbliższych dniach.

Równolegle Polenergia za pośrednictwem jednej ze swoich spółek ubiega się o kontrakt na rynku mocy.

Wczoraj Polenergia Elektrociepłownia Nowa Sarzyna sp. z o. o. zaoferowała obowiązek mocowy na rok 2025 w łącznej wysokości 111 MW. Spółka do czasu zakończenia aukcji nie złożyła ofert wyjścia z aukcji. Cena zamknięcia aukcji, która zakończyła się w 7 rundzie, mieści się w przedziale ceny maksymalnej 207,40 zł/kW/rok i ceny minimalnej 172,86 zł/kW/rok.

W pierwszych trzech kwartałach 2020 roku przychody ze sprzedaży Polenergii wyniosły 1,33 mld PLN i były niższe w porównaniu z ubiegłym rokiem – jak tłumaczy spółka – głównie z uwagi na niższe przychody w segmencie obrotu i sprzedaży skompensowane częściowo przez wyższe przychody w segmencie lądowych farm wiatrowych.

Skorygowany wynik EBITDA po trzech kwartałach tego roku wyniósł 200,8 mln PLN i był wyższy o 0,4 mln PLN w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Spadek wyniku EBITDA segmentu gazu i czystych paliw o 47 mln PLN został zrekompensowany wyższym o 35 mln PLN wynikiem EBITDA segmentu lądowych farm wiatrowych spowodowanym wyższymi wolumenami produkcji oraz wyższymi cenami sprzedaży zielonych certyfikatów i energii elektrycznej.

Polenergia podkreślała, że istotnym czynnikiem, który miał wpływ na stabilizację jej wyników w okresie styczeń-wrzesień 2020 r., był segment lądowych farm wiatrowych oraz ceny sprzedaży zielonych certyfikatów i energii elektrycznej. Produkcja brutto tego segmentu osiągnęła rekordowy poziom 561 GWh, przy produktywności wynoszącej 34 proc. Prym wiodły farmy wiatrowe w Mycielinie i Gawłowicach, które odpowiadają za około 45 proc. produkcji całego segmentu, przy produktywności wynoszącej odpowiednio 44 proc. i 39 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.