Hiszpanie wycofują się ze sprzedaży farm wiatrowych w Rumunii
{więcej}Hiszpański potentat Iberdrola sukcesywnie wycofuje się z działalności w europejskim sektorze farm wiatrowych na lądzie. W ubiegłym roku zrezygnował m.in. z dalszej działalności w Polsce. Od pewnego czasu pojawiały się informacje, że podobny ruch Hiszpanie mogą wykonać także w przypadku drugiego – obok naszego kraju – najatrakcyjniejszego rynku energii wiatrowej w Europie Środkowo-Wschodniej, czyli Rumunii.
W ubiegłym roku Iberdrola wycofała się z polskiego rynku energii wiatrowej, na którym posiadała spory portfel farm i projektów wiatrowych. Polskie aktywa Iberdroli przejęły PGE i Energa. PGE nabył od Hiszpanów elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 70,5 MW oraz dwa zaawansowane projekty o planowanej mocy 36 MW, które mają powstać w latach 2014-16. Z kolei Energa przejęła farmy wiatrowe Karścino (woj. zachodniopomorskie) i Bystra (woj. pomorskie), których łączna moc to 114 MW, a także portfolio projektów, których potencjał szacuje się na 1190 MW. Przejęcie wszystkich udziałów w Iberdrola Renewables Polska miało kosztować PGE i Energę w sumie 1,1 mld.
Od pewnego czasu pojawiały się informacje, że Iberdrola może sprzedać także swoje aktywa w Rumunii, w której posiada elektrownie wiatrowe o mocy 80 MW oraz większościowe udziały w projektach na 192 MW.
Przedstawiciele hiszpańskiego koncernu poinformowali jednak, że nie spieszy im się z wyjściem z rynku rumuńskiego, a sprzedaż swoich aktywów rozważą jedynie w przypadku otrzymania korzystnej oferty.
Wiadomość o możliwości sprzedaży przez Iberdrolę farm wiatrowych w Rumunii to nie pierwsza tego rodzaju informacja. W 2012 r. w mediach poświęconych branży OZE pojawiały się informacje o tym, że Iberdrola sprzeda swoje rumuńskie aktywa chińskiemu koncernowi Sinovel, który specjalizuje się m.in. w produkcji elektrowni wiatrowych. Do transakcji jednak nie doszło.
Rumunia to jeden z najatrakcyjniejszych rynków dla energetyki wiatrowej – nawet mimo ostatnich cięć w wysokości dopłat dla nowych projektów. W ubiegłym roku w tym kraju przybyło 700 MW farm wiatrowych, rok wcześniej – 923 MW, a w roku 2011 – 520 MW. Obecnie w Rumunii działa już ponad 2,6 GW farm wiatrowych, co sprawia, że kraj ten jest po Polsce drugim największym rynkiem wiatrowym w Europie Środkowo-Wschodniej.
gramwzielone.pl