Mewy na przeszkodzie wielkiej inwestycji wiatrowej

Mewy na przeszkodzie wielkiej inwestycji wiatrowej
Orsted

Obawy o ingerencję w obszary zamieszkiwane przez rzadki gatunek mewy o nazwie Rissa stają na przeszkodzie inwestycji w wielką farmę wiatrową Hornsea 3, którą duński koncern energetyczny Orsted chce postawić u wybrzeży Wielkiej Brytanii.

Moc farmy wiatrowej Hornsea 3 ma wynieść aż 2,4 GW. To dwa razy więcej od mocy obecnie największej na świecie morskiej farmy wiatrowej Hornsea 1.

Za wielkimi inwestycjami w morskie farmy wiatrowe w brytyjskiej części Morza Północnego stoi duński koncern energetyczny Orsted.

REKLAMA

Duńczycy uruchomili już w średniej odległości około 120 km od wybrzeży regionu Yorkshire farmę wiatrową Hornsea 1, która liczy 1,218 GW i jest obecnie największą na świecie morską farmą wiatrową. Składają się na nią 174 turbiny Siemens Gamesa o jednostkowej mocy 7 MW.

Ponadto w trakcie budowy jest farma wiatrowa Horsea 2 o mocy 1,4 GW, która będzie zlokalizowana w sąsiedztwie projektu Hornsea 1.

Ta farma wiatrowa będzie się składać ze 165 turbin Siemens Gamesa o jednostkowej mocy 8 MW. Turbiny staną w średniej odległości około 90 km od brytyjskiego wybrzeża na powierzchni 462 km2.

Projekt Hornsea 2 ma być gotowy w roku 2022 i ma zapewnić energię elektryczną w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 1,3 mln brytyjskich gospodarstw domowych, które konsumują średnio w skali roku ponad 4 MWh energii elektrycznej.

REKLAMA

Orsted szykuje już także trzeci etap inwestycji w Hornsea, w którym chce postawić elektrownie wiatrowe o łącznej mocy wynoszącej aż 2,4 GW. W planie jest postawienie 300 turbin w średniej odległości 120 km od wybrzeża, na obszarze 696 km2.

Duńczycy zakładali wstępnie, że budowa farmy wiatrowej Hornsea 3 będzie mogła rozpocząć się w tym roku, jednak na razie mają problem z uzyskaniem odpowiednich pozwoleń.

Jedno z nich to tzw. Development Consent Order (DCO), które jest wydawane przez brytyjski rząd. Pierwotnie Londyn miał wydać DCO dla projektu Hornsea 3 jeszcze w październiku ubiegłego roku, jednak decyzja w tej sprawie została przełożona na koniec marca 2020 r., a później na 1 czerwca i 1 lipca.

Teraz brytyjski departament biznesu, energii i strategii przemysłowej (BEIS) zdecydował ponownie o odłożeniu decyzji.

Powodem są uwagi zgłoszone przez Royal Society for the Protection of Birds, które wskazało, że budowa infrastruktury związanej z projektem Hornsea 3 może zaszkodzić lokalnej populacji rzadkiego gatunku mewy o nazwie Rissa.

Zgodnie z ostatnią informacją brytyjskiego rządu decyzja w sprawie projektu Hornsea 3 ma zostać wydana tym razem do 31 grudnia 2020 r. Do tego czasu inwestor i brytyjskie władze muszą wypracować rozwiązania wobec uwag zgłoszonych przez Royal Society for the Protection of Birds.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.