Ogromne zamówienie na największe turbiny wiatrowe MHI Vestas

Ogromne zamówienie na największe turbiny wiatrowe MHI Vestas
MHI Vestas

Japońsko-duński producent dostarczył do tej pory największe elektrownie wiatrowe, które zostały zastosowane na rynku offshore w komercyjnym projekcie. Teraz MHI Vestas informuje o podpisaniu kontraktu na dostawę jeszcze większych turbin.

Kilka tygodniu temu u wybrzeży Belgii pracę rozpoczęła farma wiatrowa Northwester 2 wyposażona w turbiny MHI Vestas o jednostkowej mocy 9,5 MW. W projekcie wykorzystano ich 23. Wcześniej MHI Vestas zainstalował pierwsze tego rodzaju turbiny w zrealizowanym u wybrzeży Szkocji projekcie Kinkardine, na który składa się pięć elektrowni V164-9.5 MW.

Natomiast u wybrzeży Holandii rozpoczęła się właśnie budowa morskiej farmy wiatrowej, w której zostaną wykorzystane turbiny MHI Vestas o mocy 9,5 MW. Chodzi o projekt Borssele III i IV o docelowej mocy aż 700 MW, który dzięki wygranej aukcji zrealizuje konsorcjum firm z udziałem Partners Group (45 proc.), Shell (20 proc.), Mitsubishi Corporation za pośrednictwem spółki DGE (15 proc.), Eneco (10 proc.) oraz Van Oord (10 proc.). 

REKLAMA

Teraz MHI Vestas informuje o podpisaniu kontraktu, w wyniku którego dostarczy aż 114 turbin o zwiększonej mocy 10 MW i średnicy łopat wirnika 164 metry dla projektu Seagreen 1 realizowanego w Szkocji, u wybrzeży regionu Fife.

Moc farmy wiatrowej Seagreen 1 wyniesie docelowo 1140 MW i ma ona wytwarzać w skali roku energię w ilości około 5 TWh.

Ostatnio 51 proc. udziałów w tym projekcie przejęła francuska grupa paliwowa Total. Pozostałe udziały zachowa deweloper SSE Renewables, który zabezpieczył dla części tej inwestycji – na 454 MW – 15-letnie gwarancje sprzedaży energii w postaci tzw. kontraktów różnicowych, dzięki udziałowi w brytyjskiej aukcji.

REKLAMA

Na kwotę transakcji przejęcia 51 proc. udziałów w projekcie Seagreen 1 złożyła się podstawowa płatność w wysokości 70 mln funtów, a także 60 mln funtów w formie tzw. earn-out, czyli płatności uzależnionej od spełnienia przez sprzedawcę określonych warunków, niewymienionych w komunikacie Total. Zakup udziałów paliwowy koncern pokrył w 70-procentach zewnętrznym finansowaniem.

Farma wiatrowa Seagreen 1 ma być gotowa już w 2022 roku. Cała inwestycja ma pochłonąć CAPEX w wysokości 3,7 mld dolarów.

W tym samym roku planowane jest uruchomienie farmy wiatrowej Eoliennes Flottantes du golfe du Lion u wybrzeży Francji, w skład której mają wejść według wstępnych założeń również turbiny MHI Vestas o mocy 10 MW.

Obecnie nad wprowadzeniem na rynek większych turbin pracują General Electric oraz Siemens Gamesa. Pierwszy z tych producentów testuje już pilotażową turbinę o mocy 12 MW, a drugi zapowiedział wprowadzenie za kilka lat turbiny o mocy 14 MW z możliwością optymalizacji do 15 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.