PGE ma warunki przyłączenia dla farmy wiatrowej Baltica 1
Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA wydały na wniosek należącej do Grupy Kapitałowej PGE spółki Elektrownia Wiatrowa Baltica 1 warunki przyłączenia dla projektu morskiej farmy wiatrowej o mocy niemal 900 MW. W sumie PGE szykuje się do budowy farm wiatrowych na morzu o mocy 3500 MW.
Baltica 1 to jeden z projektów morskich farm wiatrowych, które w polskiej części Morza Bałtyckiego chce postawić największy państwowy koncern energetyczny.
Spółka PGE Baltica, odpowiedzialna za rozwój offshore w największej państwowej grupie energetycznej, planuje budowę w sumie trzech morskich farm wiatrowych w polskiej części Bałtyku.
Projekt Baltica 1 o mocy 896 MW posiada już warunki przyłączenia i pozwolenie lokalizacyjne umożliwiające wznoszenie sztucznych wysp (PSzW).
Dla projektu Baltica 2 o docelowej mocy 1489 MW PGE uzyskała warunki przyłączenia oraz pozwolenie lokalizacyjne.
Z kolei projekt Baltica 3 o mocy mogącej wynieść 1045 MW posiada już umowę przyłączeniową.
Morskie farmy wiatrowe Baltica 3 i 2 mają powstać do 2030 roku, a Baltica 1 po 2030 roku. Ich łączna maksymalna moc wyniesie do 3,5 GW.
Docelowo PGE zamierza sprzedać wybranemu partnerowi strategicznemu po 50 procent udziałów w dwóch spółkach – Baltica 3 i Baltica 2 – a następnie wspólnie z partnerem realizować je w formule joint venture. Celem współpracy jest także zbudowanie kompetencji przez PGE Baltica, aby w przyszłości firma mogła sama realizować projekty offshore.
W grudniu 2019 r. PGE podpisała wstępne porozumienie z Orsted opisujące ramy współpracy przy transakcji nabycia przez duński koncern udziałów w dwóch projektach budowy morskich farm wiatrowych Baltica 2 i 3. Porozumienie, mające na razie niewiążący charakter, ma być podstawą do dalszych negocjacji, które mają doprowadzić do uzgodnienia szczegółowej dokumentacji transakcyjnej.
W styczniu 2020 roku Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla Baltica 2 oraz Baltica 3.
Kolejne etapy prac do uzyskania pozwolenia na budowę farm Baltica 3 i Baltica 2 to badanie dna morza oraz prace koncepcyjne w kwestii wyprowadzenia mocy, czyli połączenia farm na morzu z lądowym systemem elektroenergetycznym.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.