Pierwsza turbina na farmie wiatrowej Shella. Największa na świecie
Konsorcjum z udziałem paliwewego potentata rozpoczęło u wybrzeży Holandii budowę ogromnej morskiej farmy wiatrowej. Zainstalowano właśnie pierwszą turbinę MHI Vestas o rekordkowej mocy 9,5 MW. W planach jest wprowadzenie na rynek już znacznie większych turbin, jednak model V164-9.5 MW pozostaje nadal największą turbiną wiatrową na świecie, która jest wykorzystywana w komercyjnych projektach.
W aukcji przeprowadzonej w Holandii w 2016 roku, w której wybrano inwestora mającego zbudować morskie elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 700 MW w strefach Borssele III i IV, najniższą cenę za energię zaproponowało konsorcjum firm z udziałem Shell, Van Oord, Eneco i Mitsubishi/DGE, pokonując inwestorów, którzy złożyli w sumie 26 ofert.
Górną cenę za energię, której nie mogli przekroczyć inwestorzy składający swoje oferty, ustalono na 119,75 EUR/MWh.
Tymczasem zaproponowana przez konsorcjum z udziałem Shella cena wyniosła 54,5 EUR/MWh i należała wtedy do najniższych, jakie zaproponowano za energię w aukcjach dla morskiej energetyki wiatrowej. Taką cenę holenderskie państwo zagwarantuje na okres 15 lat.
Obecnie udziałowcami konsorcjum, które jest właścicielem projektów Borselle III i IV, są – fundusz Partners Group (45 proc.), Shell (20 proc.), Mitsubishi Corporation za pośrednictwem spółki DGE (15 proc.), Eneco (10 proc.) oraz Van Oord (10 proc.).
Morska farma wiatrowa Borssele III / IV o docelowej mocy 731,5 MW ma być zlokalizowana w odległości około 22 km od wybrzeży Holandii.
Za wykonanie połączenia energetycznego z lądem będzie odpowiadać holenderski operator TenneT i to on poniesie koszty budowy infrastruktury przyłączeniowej.
Koszt inwestycji w Borselle III / IV szacuje się na 1,3 mld euro, z czego część zostanie sfinansowana w formule project finance.
W zapewnieniu finansowania dla tego projektu pomogło zawarcie długoletnich kontraktów na sprzedaż energii, którą będą kupować Shell oraz holenderski dostawca energii Eneco.
Roczna produkcja energii, po uruchomieniu farmy wiatrowej Borselle III / IV, co ma nastąpić w roku 2021, powinna sięgać rocznie około 3 TWh.
Największe na świecie
Dla MHI Vestas to już kolejna dostawa turbin o mocy 9,5 MW. Ostastnio u wybrzeży Belgii pracę rozpoczęła największa farma wiatrowa wyposażona w takie turbiny. W projekcie Northwester 2 wykorzystano ich 23.
Natomiast wcześniej MHI Vestas zainstalował pierwsze tego rodzaju turbiny w zrealizowanym u wybrzeży Szkocji projekcie Kinkardine, na który składa się pięć elektrowni V164-9.5 MW.
Tego rodzaju turbiny zostaną zastosowane w przyszłości m.in. także na powstającej u wybrzeży Wielkiej Brytanii farmie wiatrowej Trinton Knoll o mocy aż 860 MW.
Ponadto elektrownie MHI Vestas o mocy 9,5 MW mają wejść w skład farm wiatrowych, które do 2022 r. mają powstać u wybrzeży m.in. Niemiec, Tajwanu i Japonii. W tych projektach zastosowane zostaną warianty turbin z dłuższymi łopatami liczącymi 174 metry.
Także na 2022 r. planowane jest uruchomienie farmy wiatrowej Eoliennes Flottantes du golfe du Lion u wybrzeży Francji, w skład której mają wejść turbiny MHI Vestas o mocy zwiększonej do 10 MW.
Obecnie nad wprowadzeniem na rynek większych turbin pracują już General Electric oraz Siemens Gamesa. Pierwszy z tych producentów testuje już pilotażową turbinę o mocy 12 MW, a drugi zapowiedział wprowadzenie za kilka lat turbiny o mocy 14 MW z możliwością optymalizacji do 15 MW.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.