Pierwsze zamówienia na największe turbiny wiatrowe
Zaledwie przed tygodniem największy na świecie producent morskich elektrowni wiatrowych Siemens Gamesa ogłosił wprowadzenie na rynek nowej turbiny o rekordowej mocy, a już informuje o pierwszych projektach, w których ma ona zostać wykorzystana. Zamówienia nie pochodzą z Europy, ale z dwóch rynków, które wkrótce powinny zacząć ją gonić jeśli chodzi o inwestycje w morskiej energetyce wiatrowej.
Siemens Gamesa Renewable Energy ogłosił przygotowania do wprowadzenia na rynek morskiej energetyki wiatrowej turbiny o mocy 14 MW i średnicy łopat wirnika 220 metrów z opcją powiększenia mocy nawet do 15 MW. Jak dotąd żaden producent morskich wiatraków nie informował o planach budowy tak potężnej turbiny.
Zanim jednak rozpoczną się dostawy pierwszych turbin SGRE o mocy 14 MW, na rynek powinna trafić turbina o mocy 12 MW, której pierwszy egzemplarz testuje już w porcie w Rotterdamie amerykański General Electric.
Turbina GE Haliade-X o mocy 12 MW i długości łopat wirnika 220 metrów ma produkować średnio o 45 proc. więcej energii niż dostępne wcześniej, największe turbiny wiatrowe, dostarczając w skali roku około 67 GWh energii elektrycznej i pracując przy średnim współczynniku wykorzystania mocy aż 67 proc. – takie wartości GE przyjmuje dla „typowej” lokalizacji na morskie wiatraki w niemieckiej części Morza Północnego.
Wiadomo już, że ta turbina ma zostać wykorzystana w obecnie największym na świecie projekcie morskiej farmy wiatrowej Dogger Bank o docelowej mocy 3,6 GW, którą u wybrzeży Szkocji postawi norweski koncern paliwowy Equinor.
W ubiegym roku Equinor zapewnił sobie w brytyjskiej aukcji gwarancje sprzedaży energii produkowanej na Dogger Bank po cenach wynoszących – w zależności od etapu – jedynie 39,65 funtów/MWh oraz 41,61 funtów/MWh. Pierwsze wiatraki mają rozpocząć pracę już w roku 2023.
GE uzyskał jeszcze status preferowanego dostawcy w zakresie turbin Haliade-X m.in. dla dwóch projektów planowanych u wybrzeży Stanów Zjednoczonych – Skip Jack o mocy 120 MW oraz Ocena Wind o mocy 1,1 GW.
Jeśli projekt nowej turbiny, którego realizację rozpoczął teraz Siemens Gamesa Renewable Energy, będzie realizowany zgodnie z planem, niedługo po zainstalowaniu elektrowni wiatrowych Haliade-X w pierwszych komercyjnych projektach, powinna ruszyć instalacja pierwszych turbin SGRE o mocy 14 MW.
Już wiadomo, gdzie mogą trafić pierwsze egzemplarze tych turbin. Siemens Gamesa zaledwie tydzień po ogłoszeniu prac nad turbinami o mocy 14 MW, z możliwością optymalizacji nawet do 15 MW, poinformował o zdobyciu wstępnych zamówień na takie turbiny dla dwóch planowanych projektów – jednego realizowanego w Azji, a drugiego w Ameryce Północnej.
Pierwszy projekt to farma wiatrowa, która ma zasilić system elektroenergetyczny Tajwanu. Zamówienie na turbiny SGRE o mocy 14 MW dotyczy etapu projektu Hai Long o mocy 300 MW, ponadto rozważane ma być zastosowanie takich turbin w całej inwestycji o docelowej mocy 1,044 GW.
Ta inwestycja jest realizowana przez konsorcjum składające się z kanadyjskiej firmy Northland Power oraz tajwańskiego dewelopera Yushan Energy, za którym stoją firmy Mitsui & Co. z Japonii oraz Yushan Energy Pte z Singapuru.
Instalacja pierwszych turbin SGRE o mocy 14 MW i średnicy łopat wirnika 220 metrów na Tajwanie ma się rozpocząć w roku 2024.
Drugie z ogłoszonych zamówień na turbiny o rekordowej mocy Siemens Gamesa ma zrealizować w Stanach Zjednoczonych. Chodzi o farmę wiatrową o docelowej mocy aż 2,64 GW, która ma powstać u wybrzeży stanu Virginia. To obecnie największy projekt morskiej farmy wiatrowej w USA. Stoi za nim stanowy koncern energetyczny Dominion Energy.
W tej inwestycji mają zostać wykorzystane turbiny SGRE w opcji 15 MW i średnicy łopat wirnika 222 metry, a instalacja wszystkich ma się zakończyć w roku 2026. Ten projekt jest jednak dopiero na wstępnym etapie planowania i nie posiada jeszcze finalnej decyzji inwestycyjnej.
Realizacja projektu Dominion Energy wydaje się jednak niezbędna w kontekście celu wyznaczonego przez władze stanu Virginia, którym jest 100-procentowy udział OZE w stanowym miksie energetycznym do roku 2045.
Póki co największe na świecie elektrownie wiatrowe, które zostały zastosowane w komercyjnych inwestycjach i już produkują energię, to turbiny japońsko-duńskiego producenta MHI Vestas. Ich jednostkowa moc wynosi 9,5 MW, a średnica łopat wirnika sięga 164 metrów. Instalacja 23 takich turbin niedawno zakończyła się u wybrzeży Belgii.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.