Rusza budowa jednej z największych farm wiatrowych w Polsce
W pobliżu Malborka i Sztumu w województwie pomorskim rozpoczęła się budowa jednej z największych farm wiatrowych w naszym kraju. Zainstalowana moc inwestycji, za którą stoi litewski koncern energetyczny Ignitis, wyniesie 94 MW.
Farma wiatrowa Pomerania o mocy 94 MW będzie sie składać z 29 turbin, które w skali roku mają produkować energię w ilości 300 GWh rocznie, co odpowiada zapotrzebowaniu około 75 tys. gospodarstw domowych.
Inwestycja jest zlokalizowana w województwie pomorskim, około 50 km od linii brzegowej Zatoki Gdańskiej, w gminach Dzierzgoń i Stary Targ.
Całkowity koszt projektu szacuje się na 127 mln euro. Inwestor pozyskał na jego realizację finansowanie m.in. z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który przyznał na ten cel kredyt w wysokości 258 mln zł.
Oferta na sprzedaż energii z farmy wiatrowej Pomerania została zgłoszona w aukcji zorganizowanej przez Urząd Regulacji Energetyki w listopadzie 2018 roku. Wiadomo, że cena energii zabezpieczona w aukcji w przypadku tej inwestycji wynosi 214,98 MWh/zł.
Inwestorem w projekcie farmy wiatrowej Pomerania jest litewska grupa energetyczna Ignitis Group (wcześniej funkcjonująca pod nazwą Lietuvos Energija), a generalnym wykonawcą jest firma CJR.
Teraz w projekcie wiatrowym Pomerania rozpoczyna się kolejna faza budowy. Inwestor informuje o rozpoczęciu transportu elementów turbin wiatrowych. Ten etap został zaplanowany na okres od 12 maja do 22 sierpnia br. Ładunki będą przewożone w godzinach nocnych, między północą a 4 rano.
Po uruchomieniu farma wiatrowa Pomerania będzie jednym z największych tego rodzaju obiektów w naszym kraju. Największa pozostaje nadal farma wiatrowa o mocy 120 MW zbudowana przez portugalski EDPR jeszcze w 2006 roku koło Margonina w woj. wielkopolskim.
Natomiast w tej samej aukcji, w której gwarancjami sprzedaży energii objęto projekt Pomerania, skutecznie złożono ofertę na sprzedaż energii z farmy wiatrowej Jasna o mocy 132 MW, która ma powstać również w województwie pomorskim. Ofertę złożył niemiecki deweloper PNE, który następnie sprzedał ten projekt firmie Stadtwerke München.
Również w aukcji z 2018 roku zabezpieczono wsparcie dla jeszcze większego projektu zlokalizowanego na granicy województw pomorskiego i zachodniopomorskiego. W wyniku tej aukcji spółka celowa Potęgowo Mashav należąca do funduszu Mashav, w którym wiekszościowymi udziałowcami są fundusze Israel Infrastructure Fund oraz Helios Energy Investment, rozpoczęła budowę największej w kraju farmy wiatrowej o docelowej mocy 219,5 MW.
Ignitis kupił projekt farmy wiatrowej Pomerania w 2019 roku od hiszpańskiej firmy IGE. W ubiegłym roku Litiwini poinformowali natomiast o wycofaniu się z zakupu udziałów w kolejnym projekcie wiatrowym w naszym kraju. Wiadomo, że chodziło o projekt o docelowej mocy 50 MW, który należy do dewelopera Wento.
Litewska grupa energetyczna posiada na razie cztery farmy wiatrowe o relatywnie niewielkiej mocy w sumie 76 MW, jednak budowanie potencjału i kompetencji w zakresie energii odnawialnej stanowi jeden z filarów strategii inwestycyjnej Ignitis, który chce zwiększyć moce produkcyjne w zakresie OZE do 400 MW do 2020 r. oraz do 3 GW do 2030 r.
Oprócz farm wiatrowych na lądzie Litwini chcą także realizować inwestycje w morskie farmy wiatrowe, w zakresie których szukają obecnie strategicznego partnera z odpowiednim doświadczeniem i know-how.
Ignitis szykuje ponadto projekt lądowej farmy wiatrowej o mocy 60 MW w Możejkach, z którym miał wystartować w pierwszej litewskiej aukcji dla OZE.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.