Dominika Kulczyk pożyczy 233 mln zł na budowę farm wiatrowych
Kontrolowana przez Dominikę Kulczyk spółka Mansa Investments wesprze pożyczkami trzy projekty wiatrowe, dla których Polenergia zabezpieczyła gwarancje sprzedaży energii w aukcji z grudnia 2019 r. Co ciekawe, Polenergia nie zaoferowała w tamtej aukcji całej prognozowanej produkcji energii z tych farm wiatrowych.
Wsparcie w ubiegłorocznej aukcji uzyskały trzy projekty Polenergii o łącznej mocy 186 MW, które w najbliższej przyszłości zwiększą moc farm wiatrowych grupy o 75 proc. do 435 MW.
Spółki celowe Polenergii, które realizują budowę trzech farm wiatrowych, teraz pozyskały pożyczki w łącznej wysokości 233 mln zł od spółki Mansa Investments sp. z o.o., która jest największym udziałowcem Polenergii i która jest kontrolowana przez Dominikę Kulczyk.
Chodzi o trzy projekty realizowane przez spółki celowe: Polenergia Farma Wiatrowa 3 sp. z o.o. (farma wiatrowa Dębsk), Polenergia Farma Wiatrowa Szymankowo sp. z o.o. (farma wiatrowa Szymankowo), a także Polenergia Farma Wiatrowa Dębice/Kostomłoty sp. z o.o. (farma wiatrowa Kostomłoty).
Wiadomo, że Polenergia zdecydowała się w przypadku tych projektów zaoferować w aukcji tylko część planowanej produkcji energii – odpowiednio 70 proc., 60 proc. oraz 90 proc.
Polenergia informuje, że umowy pożyczek są oparte na warunkach rynkowych, co zostało potwierdzone opinią niezależnego doradcy. Ponadto, zawierają klauzule renegocjacyjne dot. zmiany oprocentowania w przypadku znaczącej zmiany sytuacji rynkowej.
Polenergia zawarła ze spółką Mansa Investments także trzy umowy poręczenia, które będą zabezpieczały spłatę pożyczek, przy czym każda umowa poręczenia zabezpiecza 150 proc. kwoty udzielonej pożyczki.
Jedna z farm wiatrowych, Szymankowo, znajduje się już w fazie budowy, co – jak podkreśla spółka – było możliwe dzięki pozyskaniu w ubiegłym roku pionierskiego finansowania dla pierwszej w Polsce tak dużej inwestycji w OZE opartej o przychody z rynku energii, realizowanej w formule project finance.
Farma wiatrowa Szymankowo będzie zlokalizowana na terenie gminy Miłoradz w województwie pomorskim. Złoży się na nią 11 turbin o łącznej mocy 38 MW. Realizacja projektu potrwa dwa lata, a pierwszy prąd popłynie do obiorców już w 2021 roku. Szacowana roczna produkcja energii z nowej farmy wiatrowej Polenergii wyniesie blisko 120 GWh, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną 60 tysięcy gospodarstw domowych.
Największej prywatnej polskiej grupie energetycznej w aukcji z grudnia 2019 r. nie udało się natomiast zakontraktować sprzedaży energii z dwóch innych projektów realizowanych przez spółki Polenergia Farma Wiatrowa Piekło sp. z o.o. oraz Polenergia Farma Wiatrowa 16 sp. z o.o.
Na tegoroczne aukcje Polenergia szykuje oferty sprzedaży energii z trzech projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 29 MW oraz jednego wiatrowego o mocy 13 MW.
Grupa zakończyła już budowę i uzyskała pozwolenie na użytkowanie swoich pierwszych farm fotowoltaicznych, dla których zapewniono wsparcie podczas aukcji w 2018 roku i którym URE udzielił koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej do końca 2030 roku.
Przychody Polenergii w 2019 roku wyniosły 2 597 mln PLN i były niższe od zanotowanych rok wcześniej, co miało być spowodowane niższymi przychodami segmentu obrotu, częściowo skompensowanymi przez wzrost przychodów głównie w segmencie farm wiatrowych.
Znacząco w ubiegłym roku zwiększył się skorygowany zysk netto, z poziomu niespełna 35 mln PLN do blisko 116 mln PLN. Oznacza to wzrost o 234 proc. Jak wyliczała Polenergia, pomnożenie zysku netto to efekt wyższego wyniku EBITDA i niższych kosztów finansowych oraz nieefektywności podatkowej w 2018 roku skompensowanych przez wyższy poziom amortyzacji.
Skorygowany wynik EBITDA Polenergii w 2019 roku wzrósł o 90,7 mln PLN do rekordowego poziomu 279,1 mln PLN, głównie ze sprawą lepszego o 83 mln PLN wyniku segmentu energetyki wiatrowej.
Na rekordowe wyniki tego segmentu w 2019 roku złożyła się wyższa o 19 proc. produkcja energii elektrycznej, która wyniosła 738 GWh. Produktywność netto farm wiatrowych Polenergii w czwartym kwartale 2019 roku utrzymała się powyżej średniej całego krajowego sektora i wyniosła 39,1 proc.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.