Kontrakt na największe lądowe elektrownie wiatrowe
Siemens Gamesa Renewable Energy poinformował o zdobyciu kontraktu na największe lądowe elektrownie wiatrowe, które obecnie można kupić na globalnym rynku wiatrowym. Zamówienie zakłada dostarczenie turbin w wersji o jednostkowej mocy podniesionej nawet do 6,2 MW.
Drugi największy na świecie producent elektrowni wiatrowych, po duńskim Vestasie, poinformował o pozyskaniu zamówienia na dostawę 52 turbin w modelu SG 5.8-170, które złożył koncern energetyczny AES i które zostaną dostarczone do Brazylii.
Elektrownie wiatrowe, które zamówił AES, będą posiadać moc podniesioną do 6,2 MW, a średnica łopat ich wirnika wyniesie 170 metrów.
Siemens Gamesa już wcześniej pozyskał pierwsze zamówienia na najnowsze turbiny SG 5.8 ze średnicą łopat wirnika 155 metrów i 170 metrów, dotyczyły one jednak wersji o jednostkowej mocy 5,8 MW.
Farma wiatrowa o nazwie Tucano i docelowej mocy 312 MW, którą amerykański deweloper buduje w Brazylii, ma zostać oddana do użytku w przyszłym roku.
SGRE informuje, że w kolejnych latach w Brazylii powinny być realizowane inwestycje wiatrowe o mocy 3 GW rocznie. Aby zaspokoić lokalne zapotrzebowanie, producent zapowiada rozbudowę swojej brazylijskiej fabryki zlokalizowanej w stanie Bahia.
Wprowadzenie na rynek turbin o mocy 5,8 MW w dwóch wersjach jeśli chodzi o długość łopat wirnika – 155 metrów oraz 170 metrów – Siemens Gamesa Renewable Energy zapowiedział przed rokiem.
W pierwszym przypadku nowa turbina ma produkować średnio o 20 proc. energii więcej (przy średniej prędkości wiatru 8 m/s), a w drugim o 32 proc. (przy 7 m/s) w porównaniu do dotychczasowej największej turbiny SGRE o mocy 4,5 MW i średnicy łopat wirnika 145 metrów.
Pierwszy prototyp turbiny SG 5.8-155 miał zostać zainstalowany w połowie tego roku, a uruchomienie produkcji zaplanowano na ostatni kwartał 2020 r.
Natomiast prototyp turbiny SG 5.8-170 ma zostać zainstalowany w trzecim kwartale 2020 r., a seryjna produkcja ma ruszyć na początku 2021 r.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.