Lewiatan zgłasza poprawki do projektu ustawy o morskich wiatrakach

Lewiatan zgłasza poprawki do projektu ustawy o morskich wiatrakach
Innogy

Projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych Ministerstwo Aktywów Państwowych zaprezentowało w połowie ubiegłego miesiąca. Teraz zakończył się etap konsultacji, a zgłoszonymi zastrzeżeniami podzieliła się Konfederacja Lewiatan.

Eksperci Konfederacji oceniają, że rozwiązania przyjęte w projekcie ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych pozwolą już rozpoczętym inwestycjom na szybszy rozwój.

Podkreśla się wagę zaproponowanych w projekcie ustawy przepisów dotyczących tzw. local content, a więc udziału materiałów i usług wytworzonych lokalnie. Zdaniem Lewiatana, w tym obszarze w projekcie ustawy stworzono elastyczne instrumenty prawne, które mogą się przyczynić do wzmocnienia konkurencyjności polskiego przemysłu offshorowego na krajowym rynku.

REKLAMA

Lewiatan zaproponował jednak wprowadzenie kilku poprawek mających usprawnić postępowania, w tym procedury sądowe. Eksperci organizacji zrzeszającej przedsiębiorców zapewniają, że opóźnienia w tym zakresie mogą w określonych sytuacjach uniemożliwić inwestorowi uzyskanie wsparcia na podstawie przepisów proponowanej ustawy.

Wnieśliśmy także o doprecyzowanie przepisów dotyczących wielkości obciążeń publicznoprawnych, aby w przypadku istotnej zmiany ich wysokości wytwórca miał prawo wystąpienia o stosowną korektę wysokości pomocy publicznej. Widzimy także konieczność doprecyzowania przepisów dotyczących szczegółowości i zakresu harmonogramu rzeczowo-finansowego. Brak precyzji w tym zakresie może doprowadzić do zbytniej dowolności po stronie organów administracji – wylicza Dominik Gajewski, radca prawny, ekspert Konfederacji Lewiatan.

REKLAMA

Zdaniem Lewiatana należy także przyspieszyć opracowanie regulaminu składania wniosków o wydanie decyzji o przyznaniu wsparcia. Biorąc pod uwagę, że czas na składanie wniosków o przyznanie prawa do ujemnego salda jest ograniczony do 30 września 2022 r., to – jak podkreślają eksperci organizacji – regulamin powinien być wydany niezwłocznie.

Konfederacja Lewiatan wniósł także o uchylenie przepisów proponowanego art. 23 ust. 9, który jej zdaniem w istocie umożliwia odwołanie aukcji, poprzez obniżenie wielkości mocy do zera, z bardzo krótkim wyprzedzeniem, co może powodować ryzyko inwestycyjne, zarówno po stronie potencjalnych wytwórców energii, jak i podmiotów, które chciałyby przygotować swoją ofertę dostaw towarów i usług dla tych wytwórców.

Więcej informacji o zasadach budowy morskich farm wiatrowych i zaproponowanym w projekcie ustawy sposobie rozliczania energii produkowanej z morskich wiatraków w artykule: Morska energetyka wiatrowa dostanie kontrakty różnicowe. Jak działa ten mechanizm?

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.