Niemcy podłączyli do sieci swoją największą farmę wiatrową na morzu

Niemcy podłączyli do sieci swoją największą farmę wiatrową na morzu
EnBW

Grupa energetyczna EnBW poinformowała o przyłączeniu do sieci ogromnej farmy wiatrowej, która powstała na Morzu Północnym. To największa, zrealizowana inwestycja w dotychczasowej historii niemieckiego rynku offshore.

Morska farma wiatrowa o mocy ponad 600 MW została skutecznie podłączona do sieci przesyłowej w ostatni czwartek. Inwestycja jest zlokalizowana niemal 100 km na północ od niemieckiej wyspy Borkum. Średnia prędkość wiatru w tym miejscu sięga około 10 m/s.

Na wielki projekt składa się farma wiatrowa Hohe See o mocy 497 MW, która zyskała status operacyjny w październiku ubiegłego roku, a teraz sfinalizowano realizację drugiego etapu i dodatkowych elektrowni wiatrowych w ramach projektu o nazwie Albatros. W efekcie liczba wszystkich turbin wynosi 87, a ich całkowita moc sięga 609 MW.

REKLAMA

Drugi etap, w którym powstało 16 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 112 MW, miał kosztować 305 mln euro.

W projekcie wykorzystano turbiny Siemensa o jednostkowej mocy 7 MW i średnicy łopat wirnika 154 metry.

Przy budowie obu farm wiatrowych na miejscu pracowało łącznie około 600 specjalistów, a budowa była obsługiwana przez około 50 statków.

Jak wylicza EnBW, cała farma wiatrowa ma produkować energię w ilości 2,5 TWh – wystarczającej do pokrycia zapotrzebowania generowanego przez około 710 tys. gospodarstw domowych.

REKLAMA

EnBW jest większościowym udziałowcem w obu projektach, posiadającym 50,1 proc. udziałów. Pozostałe udziały posiada kanadyjski fundusz Enbridge.

Niemiecki koncern energetyczny ma już na koncie uruchomienie dwóch morskich farm wiatrowych, które powstały w niemieckiej części Morza Bałtyckiego.

To morskie farmy wiatrowe: Baltic 1 złożona z 21 turbin Siemensa o łącznej mocy 48,3 MW oraz Baltic 2 złożona z 80 turbin Siemensa o łącznej mocy 288 MW. Obie w 2018 roku wytworzyły w sumie 1,22 TWh energii.

Ponadto EnBW wybudował do tej pory ponad 0,5 GW w lądowych farmach wiatrowych na terenie Niemiec.

Niewątpliwie jednym z ciekawszych projektów rozwijanych przez niemiecką grupę jest ogromna elektrownia fotowoltaiczna o mocy 175 MW, która ma powstać koło Berlina i nie będzie korzystać z jakichkolwiek subsydiów.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.