Niższa cena energii wiatrowej w Danii w 2019

Niższa cena energii wiatrowej w Danii w 2019
Vestas

Ubiegły rok okazał się rekordowy jeśli chodzi o udział wiatru w duńskim miksie energetycznym. Jednocześnie krajowe stowarzyszenie sektora wiatrowego Wind Denmark raportuje istotny spadek cen, po jakich energię sprzedawali w Danii operatorzy farm wiatrowych.

Wind Denmark podaje, że w ubiegłym roku udział energii wiatrowej w konsumpcji energii wiatrowej w Danii wzrósł do 46,9 proc. w porównani do 40,7 proc. w roku 2018, który cechowały przeciętnie gorsze warunki wiatrowe. W lepszym pod tym względem roku 2017 udział wiatraków w konsumpcji energii wiatrowej w Danii miał wynieść – według Wind Denmark – 43,4 proc.  

Duńskie stowarzyszenie wiatrowe zaznacza, że ubiegły rok był przeciętny pod względem wietrzności, a o wzroście udziału wiatru w krajowym miksie energetycznym zdecydowało oddanie do użytku największej duńskiej farmy wiatrowej na morzu – Horns Rev 3 o mocy 407 MW.

REKLAMA

Jan Hylleberg, CEO Wind Denmark, dodaje, że kolejny, wyraźny wzrost znaczenia wiatru w duńskim miksie energetycznym powinien być widoczny w pełni w 2021 r., kiedy do użytku zostanie oddana w duńskiej części Bałtyku morska farma wiatrowa Krigers Flak o mocy ponad 600 MW.

Wind Denmark wylicza, że w ubiegłym roku duńskie wiatraki wytworzyły 16 TWh energii elektrycznej wobec 13,9 TWh w roku 2018.

Według europejskiego stowarzyszenia branży wiatrowej Wind Europe, potencjał farm wiatrowych w Danii na koniec 2018 roku wynosił 5,758 GW i był zbliżony do całkowitej mocy farm wiatrowych w Polsce (5,864 GW).

REKLAMA

Dla porównania, według Polskich Sieci Elektroenergetycznych farmy wiatrowe w naszym kraju wytworzyły w 2018 roku w sumie 11,67 TWh energii elektrycznej, czyli o 15 proc. mniej niż w roku 2017. Natomiast w okresie od stycznia do końca listopada 2019 r. polskie wiatraki wyprodukowały w sumie 12,24 TWh.

Niższa cena

Wind Denmak w podsumowaniu 2019 roku na rynku wiatrowym odnotowuje też spadek średniej ceny, po której była kontraktowana energia z duńskich wiatraków. W ubiegłym roku średnia cena spadła o 12,7 proc. – z 30 DKK/kWh do 26,5 DKK/kWh, czyli z około 17 PLN/kWh do 15 PLN/kWh.

Ten spadek duńskie stowarzyszenie wiatrowe tłumaczy lepszymi warunkami hydrologicznymi w Skandynawii, co przełożyło się na większą produkcję energii ze skandynawskich elektrowni wodnych, a ponadto na niższą cenę miały wpłynąć niższe ceny węgla i CO2.

Mimo spadku cen energii z duńskich turbin, ich poziom nadal był wyższy niż w latach 2014-2017, a niższe ceny zostały zrównoważone w 2019 roku do pewnego stopnia przez produkcję wyższą o 15 procent. Tak więc rok 2019 należy ocenić jako dobry dla duńskiej energetyki wiatowej – konkluduje CEO Wind Denmark.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.