Morgan Stanley przejmuje dewelopera OZE aktywnego w Polsce

Akcjonariusze niemieckiego dewelopera odnawialnych źródeł energii PNE zgodzili się na przejęcie przez fundusz należący do amerykańskiego banku inwestycyjnego Morgan Stanley. Amerykański potentat zwiększył zaproponowaną pierwotnie stawkę za akcje PNE po tym, jak do gry włączyły się inne fundusze, które zainteresowały się przejęciem niemieckiego dewelopera.
Fundusz Morgan Stanley Infrastructure przejmie kontrolę nad PNE w transakcji, której warunki oznaczają wycenę niemieckiej firmy na poziomie 300 mln euro.
Ponad połowa akcjonariuszy PNE zaakceptowała ofertę zakupu akcji niemieckiego dewelopera OZE po jednostkowej cenie 4 euro, co oznacza 20-procentową premię ponad wycenę rynkową. Wiadomo, że po sfinalizowaniu przejęcia nowy właściciel ma wycofać PNE z giełdy.
Jak relacjonuje Reuters, początkowo Morgan Stanley oferował niższą cenę za akcje, na poziomie 3,5-3,8 euro, jednak podbił stawkę, gdy do gry o przejęcie PNE włączyły się inne fundusze – w tym australijski Macquarie, szwedzki EQT czy kanadyjska grupa Oryx.
PNE działa m.in. na polskim rynku wiatrowym, gdzie odpowiadał za rozwój największego projektu wiatrowego, dla którego udało się zabezpieczyć wsparcie w postaci 15-letnich gwarancji sprzedaży energii w ostatniej aukcji dla projektów wiatrowych i fotowoltaicznych o jednostkowej mocy ponad 1 MW, którą Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził w listopadzie 2018 r.
Chodzi o projekt farmy wiatrowej Jasna o mocy 132 MW, która ma powstać w woj. pomorskim, około 40 km na południowy wschód od Gdańska.
Uruchomienie farmy wiatrowej Jasna ma nastąpić do końca przyszłego roku. Złoży się na nią 39 turbin Vestas V126 w wariantach 3,3 MW oraz 3,45 MW, posadowionych na wieżach wysokich na 117 lub 137 metrów. Farma wiatrowa Jasna ma produkować w skali roku 420 GWh energii elektrycznej.
W kwietniu br. PNE sfinalizował sprzedaż projektu Jasna. Jego właścicielem została firma Stadtwerke München.
Oprócz tego projektu w ubiegłorocznej aukcji PNE skutecznie złożył ofertę na sprzedaż energii z farmy wiatrowej Barwice. Uruchomienie farmy wiatrowej złożonej z turbin Siemens Gamesa SWT-3.0-113 o mocy 3 MW zaplanowano na pierwszy kwartał przyszłego roku.
Ten projekt został również sprzedany. Obecnie jego właścicielem jest firma Wirtgen Invest Energy GmbH. Jednak w tym przypadku PNE będzie odpowiadać za budowę i nadzór nad już uruchomioną farmą wiatrową.
W pierwszej połowie tego roku PNE wypracował przychody na poziomie 85,6 mln euro w stosunku do przychodów rzędu 38,2 mln euro wypracowanych w analogicznym okresie ubiegłego roku. EBITDA niemieckiej firmy wyniosła 18,5 mln euro wobec 8,7 mln euro przed rokiem.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.