Pierwsza elektrownia wiatrowa Energi na terenie byłej kopalni

Energa finalizuje instalację pierwszej turbiny na farmie wiatrowej Przykona, która powstaje w Wielkopolsce na terenach eksploatowanych wcześniej przez kopalnię węgla brunatnego Adamów.
Po sześciu miesiącach od wydania polecenia rozpoczęcia prac i przekazania placu budowy dobiegają końca prace przy pierwszej z dziewięciu elektrowni wiatrowych, które wejdą w skład farmy wiatrowej Przykona zlokalizowanej w Wielkopolsce, w powiecie tureckim.
Farma wiatrowa Przykona powstaje na 250 hektarach obszarów zrekultywowanych po kopalni węgla brunatnego Adamów.
W tym tygodniu jeden z ostatnich elementów pierwszego wiatraka – łopaty o masie 13 ton i długości ponad 60 metrów każda – wyjechały z portu w Gdyni i nocą, z uwagi na gabaryty, został przetransportowany na plac budowy.
Zakończenie prac przy pierwszej elektrowni wiatrowej może nastąpić nawet w tym tygodniu, co będzie jednak zależeć od warunków pogodowych.
Energa zapewnia, że elektrownie wiatrowe marki Vestas – model V-126 o mocy 3,45 MW – będą jednymi z najwyższych w Polsce – do piasty turbiny każdy z nich będzie liczyć 117 metrów. Wliczając długość łopat, maksymalna wysokość jednego wiatraka sięgnąć może około 180 metrów.
Zakończenie budowy farmy wiatrowej Przykona planowane jest na drugi kwartał 2020 roku. Jej moc zainstalowana wyniesie 31 MW, a roczna produkcja energii elektrycznej szacowana jest na 75 GWh.
Farma wiatrowa Przykona dołączy do pięciu farm wiatrowych już zarządzanych przez spółkę Energa OZE. Ich łączna moc zainstalowana wynosi aktualnie 211 MW, a w ubiegłym roku wygenerowały 385 GWh energii elektrycznej.
Energa jest właścicielem odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 508 MW, w czym największy udział ma elektrownia wodna we Włocławku o mocy 160 MW i średniorocznej produkcji około 750 GWh.
Zielona energia jest produkowana przez Energę w sumie w 46 elektrowniach wodnych, 5 farmach wiatrowych, w dwóch instalacjach fotowoltaicznych, a także w instalacjach spalających biomasę, należących do spółki Energa Kogeneracja.
Koncern energetyczny z siedzibą w Gdańsku podał ostatnio, że jego odnawialne źródła energii wytworzyły w pierwszej połowie tego roku 792 GWh energii elektrycznej, co daje 41-procentowy udział OZE w miksie wytwórczym (reszta to produkcja energii z węgla).
Obecnie Energa realizuje ponadto projekt największego w Polsce bateryjnego magazynu energii o docelowej mocy 6 MW i pojemności 27 MWh, który powstanie przy farmie wiatrowej Bystra k. Pruszcza Gdańskiego.
Hybrydowy magazyn powstaje w efekcie projektu realizowanego przez Energię we współpracy z japońskim Hitachi oraz Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi. Cel projektu to przetestowanie rozwiązań pozwalających na ochronę sieci przesyłowej i sieci dystrybucyjnych wysokiego napięcia przed przeciążeniami, a także praktyczne sprawdzenie możliwości wykorzystania tego typu technologii na potrzeby bilansowania niedoborów bądź nadmiaru produkowanej energii. Służyć temu ma zastosowanie systemu automatyki SPS (Special Protection Scheme).
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.