Szykuje się przejęcie niemieckiego producenta elektrowni wiatrowych

Szykuje się przejęcie niemieckiego producenta elektrowni wiatrowych
Nordex

Nie borykający się z problemami finansowymi niemiecki producent elektrowni wiatrowych Senvion, ale inny producent wiatraków zza naszej zachodniej granicy, Nordex, może wkrótce zyskać nowego właściciela.

Hiszpańska grupa energetyczna Acciona złożyła ofertę przejęcia niemieckiego producenta lądowych elektrowni wiatrowych Nordex.

Hiszpanie już są udziałowcami niemieckiej firmy, a teraz – poprzez podniesienie kapitału firmy o 99 mln euro – zwiększą swoje udziały do poziomu 36,27 proc.

REKLAMA

Przekroczenie progu 30 proc. zgodnie z niemieckim prawem oznacza uruchomienie procedur związanych z przejęciem.

W planach hiszpańskiej grupy jest całkowite przejęcie niemieckiego producenta elektrowni wiatrowych, na co muszą się jednak zgodzić pozostali akcjonariusze Nordex.

Warunki objęcia kolejnych akcji, które zaproponowała Acciona, oznaczają wycenę Nordex na poziomie 1,1 mld euro.

Hiszpanie zaproponowali za akcje niemieckiego producenta elektrowni wiatrowych cenę 10,32 euro, co oznacza premię wynoszącą jedynie 1,8 proc. ponad rynkową wycenę Nordex z poniedziałku.

Natomiast w efekcie pojawienia się informacji o możliwej inwestycji Acciony cena akcji Nordex szybko przekroczyła 11 euro.

Nordex ostatnio nie narzeka na brak zamówień. W 2017 r. pozyskano kontrakty na dostawę wiatraków na łączną moc 2,7 GW, a w ubiegłym roku już na 4,7 GW. Natomiast wartość zamówień zebranych wyłącznie w pierwszej połowie tego roku przekroczyła 3 GW.

REKLAMA

Tylko w ubiegłym miesiącu niemiecki producent pochwalił się otrzymaniem zamówień łącznie na ponad 400 MW – na elektrownie wiatrowe o jednostkowych mocach 3,3 MW, 3,6 MW, 3,9 MW oraz 4,5 MW, które do końca przyszłego roku trafią na farmy wiatrowe powstające w Belgii, Holandii, Grecji, Francji, Niemczech, Chorwacji i Turcji.

Nordex podkreśla, że „bestsellerem” w ostatnich miesiącach stała się jego najnowsza i największa turbina o jednostkowej mocy 4,5 MW i średnicy łopat wirnika 149 metrów. Do tej pory niemiecki producent zebrał zamówienia na tego rodzaju turbiny już łącznie na 1,95 GW, z czego 819 MW trafi do Europy, 806 MW do Ameryki Północnej, a 328 MW do Ameryki Południowej i Australii.

Jedną z pierwszych turbin o mocy 4,5 MW Nordex dostarczył dla projektu wiatrowego realizowanego w Pustleben w Turyngii przez dewelopera VSB, który działa również na polskim rynku wiatrowym.

W ubiegłym miesiącu Nordex otrzymał też zamówienie na turbiny o większej mocy 4,8 MW i średnicy łopat wirnika 133 metrów. Turbiny wejdą w skład farmy wiatrowej mającej powstać w Szkocji, z której energia będzie sprzedawana poza rządowymi dopłatami i gwarancjami, wyłącznie na warunkach wynegocjowanych na rynku.

Wyzwaniem dla niemieckiego producenta stają się malejące marże wynikające z presji na obniżanie CAPEX-u inwestycji wiatrowych, do czego skłania m.in. stosowany na wielu kluczowych rynkach system aukcyjny.

Do tej pory Nordex wyprodukował elektrownie wiatrowe o łącznej mocy ponad 25 GW, które dostarczono na farmy wiatrowe w ponad 40 krajach.

Firma zatrudnia obecnie 5,5 tys. pracowników, a jej baza produkcyjna obejmuje zakłady w Niemczech, Hiszpanii, Brazylii, USA, Indiach, Argentynie i Meksyku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.