Umowa na budowę największej farmy wiatrowej w Polsce
Inwestor realizujący projekt farmy wiatrowej Jasna w woj. pomorskim, która po uruchomieniu będzie największym tego typu obiektem w Polsce pod względem zainstalowanej mocy, wybrał wykonawcę prac budowlanych.
Budowa farmy wiatrowej Jasna o mocy 132 MW, która ma powstać w woj. pomorskim, kilkadziesiąt kilometrów na południowy wschód od Gdańska, to efekt aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki w listopadzie 2018 r.
Oferta na sprzedaż energii z farmy wiatrowej Jasna została zgłoszona do aukcji jeszcze przez dewelopera PNE, który następnie sprzedał projekt innej niemieckiej firmie Stadtwerke München.
Teraz Stadtwerke München podpisało wycenioną na 52 mln euro umowę z firmą Aldesa mającą odpowiadać za prace infrastrukturalne w zakresie BOP (Balance of Plant).
Uruchomienie największej w Polsce farmy wiatrowej ma nastąpić do końca przyszłego roku. Złoży się na nią 39 turbin Vestas V126 w wariantach 3,3 MW oraz 3,45 MW, posadowionych na wieżach wysokich na 117 lub 137 metrów, mających produkować w skali roku 420 GWh energii elektrycznej.
Jak informuje Aldesa, projekt obejmuje budowę podstacji transformatorowej, podstacji kompensacyjnej i podziemnej linii o napięciu 110 kV między farmą wiatrową a Gdańskiem o długości 70 km.
Ponadto, jak informuje Aldesa w korespondencji z portalem Gramwzielone.pl, prace obejmą wykonanie przewiertu pod Wisła o długości około 1400 metrów.
Dla Stadtwerke München projekt Jasna nie będzie pierwszą inwestycją na polskim rynku wiatrowym.
Wcześniej mniejsze projekty wiatrowe realizował w naszym kraju deweloper wpd Europe, w którym 1/3 udziałów posiada SWM. Chodziło o zrealizowane w latach 2011-14 projekty Słupca (4,8 MW), Czyżewo (6 MW), Koźmin (4,8 MW) oraz Bielice (5 MW).
W 2015 roku Stadtwerke München przyjął cel zwiększenia produkcji energii odnawialnej do poziomu odpowiadającego całkowitemu zapotrzebowaniu generowanemu przez miasto Monachium. Ten cel ma zostać osiągnięty najpóźniej w roku 2025.
Aldesa jest jedną z dziesięciu największych grup budowlanych w Hiszpanii. Firma działa w Polsce od ponad 10 lat, koncentrując się na rozwoju robót budowlanych i infrastruktury budowlanej oraz działa w sektorze przemysłowym, energii odnawialnej, koncesji i nieruchomości. W 2018 r. obroty netto hiszpańskiej grupy wyniosły 975 mln euro, co stanowi wzrost o 6 proc. w porównaniu z rokiem 2017.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.