
Polski producent fotowoltaiki wreszcie notuje zysk
Grupa ML System zwiększyła zysk brutto i osiągnęła zysk netto za pierwszy kwartał br. Spółka zapowiedziała weryfikację i aktualizację strategii rozwoju na najbliższe lata.
Grupa ML System zwiększyła zysk brutto i osiągnęła zysk netto za pierwszy kwartał br. Spółka zapowiedziała weryfikację i aktualizację strategii rozwoju na najbliższe lata.
Niemiecki koncern energetyczny RWE wraz z naukowcami z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu bada, w jaki sposób elektrownie słoneczne przyczyniają się do zwiększenia bioróżnorodności. Badania prowadzone są na farmach fotowoltaicznych RWE w Wielkopolsce.
Coraz bardziej niepokojący jest brak działań Ministerstwa Klimatu i Środowiska w obszarze energetyki prosumenckiej. Brak aktywności rządu pogłębia spadek inwestycji w domowe instalacje fotowoltaiczne. Rynek prosumencki jest obecnie w najgorszej kondycji od czterech lat.
Unia Europejska zakończyła prace nad nowymi przepisami, które mają poprawić pozycję odbiorców na unijnych rynkach energii, m.in. poprzez lepszy dostęp do cen dynamicznych. Umowę na dostawy energii po takich cenach będzie można mieć jednocześnie z tradycyjną umową na zakup energii po stałej cenie.
Zespół naukowców z australijskich uczelni opracował algorytm przeznaczony do zdalnego wykrywania i diagnozowania niesprawnych modułów fotowoltaicznych. Jak twierdzą naukowcy, oprogramowanie ma być na tyle skuteczne, że zastosowane w skali globalnej może pomóc zaoszczędzić miliardy dolarów.
Obecnie w Polsce mamy ponad 18 GW zainstalowanych w fotowoltaice, z czego około połowy to fotowoltaika wielkoskalowa. Ostatnie wydarzenia w krajowym systemie elektroenergetycznym pokazały jednak, że obecna sytuacja polskiej elektroenergetyki nie pozwala już na pełne wykorzystanie możliwości, które daje jej fotowoltaika...
Polski deweloper i wykonawca farm fotowoltaicznych przejął spółkę, do której należy projekt elektrowni PV o mocy ponad 60 MW.
GoldenPeaks Capital zawarł 10-letnią umowę zakupu energii elektrycznej (PPA). Przewiduje ona dostawy 20 GWh odnawialnej energii elektrycznej w skali roku.
Po zmianie rządu w Holandii w przestrzeni publicznej po raz kolejny podjęto temat obecnych i przyszłych rozliczeń prosumentów w tym kraju. Planowany termin wycofania net-meteringu z końcem przyszłego roku został zablokowany jeszcze przez poprzednią ekipę rządzącą. Co proponuje nowa?
Kwietniowa odsłona rankingu najwydajniejszych modułów fotowoltaicznych, który jest prowadzony przez portal TaiyangNews, po raz kolejny potwierdza przewagę technologiczną chińskiego przemysłu PV.
Spółki związane z chińskimi potentatami na rynku fotowoltaicznym wycofały się z przetargu na budowę i obsługę ogromnej elektrowni fotowoltaicznej. To efekt dochodzenia, które uruchomiła Komisja Europejska.
Relatywnie nowy gracz na polskim rynku fotowoltaicznym – Raen SA – przedstawił wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2024 r. Firma zbudowała portfolio projektów PV o mocy 1,6 GW i wypracowała przychody na poziomie 3,2 mln zł.
Warunkowa umowa sprzedaży zawarta przez Photon Energy dotyczy największego polskiego projektu PV z portfela tej firmy. Farmę fotowoltaiczną chce rozwijać niemiecka firma wchodząca na polski rynek.
W pierwszych miesiącach 2024 r. największy europejski producent falowników mocno zwiększył sprzedaż w segmencie dużych elektrowni PV, natomiast w segmencie domowej fotowoltaiki odnotował wyraźny spadek sprzedaży.
Polecenia redukcji mocy farm fotowoltaicznych dla operatorów farm fotowoltaicznych to dodatkowe obowiązki, a także potencjalne kary za niedostosowanie się do poleceń redukcji wydawanych przez PSE. O czym muszą pamiętać inwestorzy w sytuacji coraz częstszych wyłączeń farm PV? Opowiada o tym Dariusz Mańka, dyrektor ds...