"Magazynowanie energii to następny krok branży fotowoltaicznej"
{więcej}PowerOne – amerykański potentat w produkcji inwerterów fotowoltaicznych zapowiedział, że skupi się na konfiguracji swoich inwerterów z technologią magazynowania energii, określając ją jako następny krok w rozwoju rynku fotowoltaicznego.
PowerOne, który w ubiegłym roku został przejęty przez koncern ABB, pracuje obecnie nad systemem magazynowania energii, którego nazwa to REACT (Renewable Energy Accumulator and Conversion Technology), który składa się z baterii litowo-jonowych o pojemności 2 kWh współpracujących z inwerterem o mocy 4,6 kW. PowerOne sprzedaje już system REACT w Niemczech i we Włoszech.
– Bateria i jej cykl życia jest kluczowym i najdroższym składnikiem systemu, więc chcemy go chronić w jak największym stopniu. Bateria pozwoli na 10 tysięcy cykli ładowań. (…) W dalszym ciągu czekamy na realizację zapowiedzi producentów baterii, że zwiększenie wolumenu produkcji pozwoli na obniżenie ich kosztów. Masowa produkcja to jedyny sposób na obniżenie ceny. (…) Dlaczego wybieramy 2 kWh, a nie 1 kWh albo 10 kWh? (…) W przypadku wysokiego kosztu baterii wynoszącego w przypadku 10 kWh około 25 tysięcy euro, inwestycja nigdy by się nie zwróciła. (…) Przeprowadziliśmy symulacje, z których wynika, że optymalne rozwiązanie uwzględniające stosunek kosztów do korzyści to 2 kWh – PV Tech cytuje Cesare Lanciniego z PowerOne.
PowerOne, który w ubiegłym roku został przejęty przez koncern ABB, pracuje obecnie nad systemem magazynowania energii, którego nazwa to REACT (Renewable Energy Accumulator and Conversion Technology), który składa się z baterii litowo-jonowych współpracujących z inwerterem o mocy 4,6 kW. PowerOne sprzedaje już system REACT w Niemczech i we Włoszech.
Jak informuje PowerOne, system REACT ma na celu optymalizację dopasowania krzywej produkcji energii z krzywą konsumpcji energii na potrzeby własne właściciela systemu fotowoltaicznego. Zdaniem PowerOne, systemy w rodzaju REACT będą odgrywały coraz ważniejszą rolę na „post-taryfowym” rynku fotowoltaicznym.
– [REACT] to cześć wizji PowerOne w zakresie kolejnego etapu rozwoju rynku fotowoltaicznego. Obecnie np. w Wielkiej Brytanii dalej mamy taryfy gwarantowane i dalej zarabia się na sprzedaży energii, ale już w Niemczech czy we Włoszech obniżenie taryf gwarantowanych spowodowało zmianę w postrzeganiu inwestycji w domowe systemy fotowoltaiczne, które już nie mają zarabiać pieniędzy, ale je oszczędzać – PV Tech cytuje Cesare Lanciniego z PowerOne.
Jak informuje PowerOne, system REACT ma na celu optymalizację dopasowania krzywej produkcji energii z krzywą konsumpcji energii na potrzeby własne właściciela systemu fotowoltaicznego. Zdaniem PowerOne, systemy w rodzaju REACT będą odgrywały coraz ważniejszą rolę na „post-taryfowym” rynku fotowoltaicznym.
– [REACT] to cześć wizji PowerOne w zakresie kolejnego etapu rozwoju rynku fotowoltaicznego. Obecnie np. w Wielkiej Brytanii dalej mamy taryfy gwarantowane i dalej zarabia się na sprzedaży energii, ale już w Niemczech czy we Włoszech obniżenie taryf gwarantowanych spowodowało zmianę w postrzeganiu inwestycji w domowe systemy fotowoltaiczne, które już nie zarabiają pieniędzy, ale je oszczędzają – PV Tech cytuje Cesare Lanciniego z PowerOne.
gramwzielone.pl