Panele PV. Zwiększenie wydajności dzięki soczewce Fresnela
{więcej}Jak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Tianjin w Chinach, znaczne zwiększenie wydajności paneli fotowoltaicznych można osiągnąć poprzez zastosowanie w nich mikro obrobionych, prawie płaskich soczewek Fresnela.
Ulepszenia są wynikiem nowej technologii, która pozwoliła dopracować tablice mikroskopijnych stożków na soczewce Fresnela. Te stożki stosowane zamiast koncentrycznych grzbietów pozwalają na bardziej precyzyjne sterowanie głębokością, na którą światło jest skupiane przez obiektyw.
Wstępne badania wykazały, że osiągnięta moc szczytowa jest co najmniej cztery razy większa niż przy użyciu standardowej płytki w niskiej rezystancji. Znaczące zwiększenie mocy ograniczone jest jednak do pewnych warunków – różnica mocy spada wraz ze wzrostem rezystancji urządzenia, która zależna jest od temperatury.
Jednak, jak zauważają naukowcy różnica mocy będzie nadal na tyle duża, żeby zrekompensować dodatkowe koszta paneli wyposażonych w soczewki Fresnela.
Mówiąc na temat możliwych zastosowań naukowcy są zdania, że użycie tej technologii w starszych, mniej wydajnych panelach może się sprawdzić. Dodatkowo użycie paneli fotowoltaicznych wyposażonych w soczewki Fresnela może okazać się opłacalne w miejscach, gdzie do tej pory montaż instalacji fotowoltaicznych był ekonomicznie nieuzasadniony.
Soczewka Fresnela została skonstruowana w 1922 roku. Składa się ona z koncentrycznych pierścieni będących pocienionymi fragmentami soczewki, często zbudowana jest z dwóch warstw – rozpraszającej i skupiającej. Istotną zaletą soczewki Fresnela jest jej mniejsza grubość (a zatem i masa), niż soczewki tradycyjnej, co ma szczególne znaczenie w przypadku soczewek o dużych średnicach. Do tej pory soczewki Fresnela znajdowały zastosowanie m.in. w reflektorach (w tym samochodowych), rzutnikach pism, latarniach morskich oraz w sygnalizatorach kolejowych.
gramwzielone.pl