ZPBF: w Polsce w temacie zielonej energii powielane są stereotypy

ZPBF: w Polsce w temacie zielonej energii powielane są stereotypy
Jon Olav, flickr cc-by

{więcej}- Powszechnych jest wiele nieprawdziwych przekonań, mówiących o ogromnych kosztach, niskiej wydajności i ogólnej nieopłacalności zielonych inwestycji. Obraz tego rodzaju energetyki jest więc zniekształcany; dodatkowo, praktycznie wcale nie porusza się kwestii długoterminowego wpływu energii odnawialnej na rozwój gospodarki – mówi Robert Karasek, prezes zarządu Związku Pracodawców Branży Fotowoltaicznej, w wywiadzie przeprowadzonym dla Gramwzielone.pl przez Sunny Horizon. 

Jaka jest obecnie kondycja branży fotowoltaicznej?

Robert Karasek, ZPBF: Branża fotowoltaiczna w naszym kraju posiada bardzo wysoki potencjał technologiczny – wielu producentów i specjalistów z sukcesami współpracuje z inwestorami zagranicznymi. Jednakże brak właściwych uregulowań prawnych zapewniających opłacalność inwestycji w OZE powoduje zniechęcenie wśród przedstawicieli sektora. Producenci, dystrybutorzy oraz specjaliści związani z sektorem już od kilku lat przygotowują i starają się rozwijać swoje firmy pod kątem rozpoczęcia dynamicznego funkcjonowania na nowym rynku. Wciąż jednak nie otrzymali wsparcia, bez którego w żaden sposób nie będą w stanie prowadzić działalności na pożądaną skalę.

REKLAMA

Na kondycję branży fotowoltaicznej znacząco wpływa także niska świadomość społeczna w zakresie technologii odnawialnych – wciąż pokutują stereotypy o trudnej dostępności i mało komfortowym użytkowaniu energii ze źródeł odnawialnych.

Czy na tą sytuację ma również wpływ kończący się program dofinansowania kolektorów słonecznych?

Program dofinansowania kolektorów słonecznych wpłynął przede wszystkim na świadomość prywatnych użytkowników instalacji odnawialnych – dopłaty doprowadziły do zintensyfikowanego zainteresowania kolektorami, jednocześnie przybliżając społeczeństwu technologie odnawialne. Bez wątpienia podobny system dofinansowania powinien zostać uruchomiony także dla fotowoltaiki i innych instalacji odnawialnych.

Na jakie korzyści może liczyć firma z branży fotowoltaicznej zostając członkiem Związku Pracodawców Branży Fotowoltaicznej?

Przede wszystkim możliwość uczestniczenia w unikalnej platformie działającej wielotorowo na rzecz uruchomienia polskiego rynku energii odnawialnej. Członkowie Związku PBF mają zagwarantowane uczestnictwo w działaniach zmierzających do uzyskania odpowiedniego środowiska legislacyjnego, wsparcie w zakresie optymalizacji z wykorzystaniem środków krajowych i unijnych oraz możliwości finansowania inwestycji OZE, uczestnictwo w projektach społecznych związanych z energetyką odnawialną, a także wsparcie przy opracowywaniu modeli biznesowych wdrażających innowacyjne technologie odnawialne.

Co jest największymi „kłodami” rzucanymi przez rząd pod nogi branży fotowoltaicznej?

Przysłowiowych kłód jest sporo. Największym utrapieniem jest z pewnością niepewność w zakresie regulacji prawnych – aktualne założenia diametralnie różnią się od początkowych, rysując niepewne perspektywy dla branży.

Niemniej problematyczny jest także proponowany system aukcyjny, który w praktyce oznacza przekreślenie energetyki prosumenckiej oraz niemal całkowite wykluczenie niektórych technologii, w tym fotowoltaicznej.

REKLAMA

W przypadku dalszych opóźnień w uchwaleniu ustawy o OZE możemy spodziewać się upadłości, bankructw firm branży odnawialnych źródeł energii?

W takim przypadku skala upadłości będzie bardzo wysoka; już teraz wiele przedsiębiorstw balansuje na krawędzi opłacalności. Jeżeli technologie odnawialne w dalszym ciągu będą pozbawione wsparcia, szanse na przetrwanie będą miały jedynie firmy produkujące na eksport i prowadzące projekty poza granicami kraju.

Co można zrobić ze specyficzną polityką rządu, polegającą w istocie na manipulacji, a niekiedy wręcz na nieprawdziwych stereotypach powielanych na temat odnawialnych źródeł energii? Jej opłacalności, kosztach, wpływach na rozwój gospodarki?

Niestety polityką rządu kierują złożone czynniki, na które nie mamy bezpośredniego wpływu; są to przede wszystkim rozbieżne interesy konwencjonalnej i zielonej energetyki oraz wpływ wywierany przez potrzeby koncernów i dużych firm.

Najskuteczniejszym narzędziem, jakie znajduje się obecnie w naszych rękach, jest uświadomienie rządzących i społeczeństwa w zakresie odnawialnych źródeł energii. Powszechnych jest wiele nieprawdziwych przekonań, mówiących o ogromnych kosztach, niskiej wydajności i ogólnej nieopłacalności zielonych inwestycji. Obraz tego rodzaju energetyki jest więc zniekształcany; dodatkowo, praktycznie wcale nie porusza się kwestii długoterminowego wpływu energii odnawialnej na rozwój gospodarki.

Niezbędna jest zatem edukacyjna kampania społeczna i nagłośnienie problemu, celem dotarcia do jak największej liczby potencjalnych inwestorów i prosumentów. Tylko mówiąc wspólnym, silnym głosem, można wywrzeć jakikolwiek wpływ na decyzje zapadające w kwestiach związanych z sektorem. 

Czy da się pogodzić wielką energetykę z prosumencką produkcją energii?

Oczywiście, jest to możliwe. Systemy łączące produkcję energii przez koncerny z wytwarzaniem jej z małych, rozproszonych źródeł, funkcjonują już z powodzeniem np. u naszych zachodnich sąsiadów. Podobna dywersyfikacja jest wręcz kluczowa dla sprawnego, zbalansowanego krajowego systemu energetycznego – przy założeniu, że nie wykluczamy poszczególnych metod produkowania energii, ale zapewniamy ich sprawne współistnienie, uzyskujemy znacznie wyższe bezpieczeństwo energetyczne państwa, nie wspominając o korzyściach związanych z redukcją emisji szkodliwych substancji.

Jakie działania w najbliższym czasie zamierza podjąć Związek Pracodawców Branży Fotowoltaicznej?

Związkowi PBF przyświeca idea dialogu, dlatego też w tym kierunku skierowana będzie zdecydowana większość naszych działań. Mam oczywiście na myśli dialog prowadzony na różnorakich płaszczyznach i z przedstawicielami środowisk kluczowych dla rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce. Począwszy od rządzących, przez firmy związane z branżą odnawialną i stowarzyszenia działające na jej rzecz, aż po odbiorcę końcowego – czyli samorządy, inwestorów, prosumentów i potencjalnych użytkowników.

Każdy z tych rodzajów dialogu wymaga osobnej, właściwej dla siebie formy; stąd program działań obejmujący spotkania samorządowe, konferencje komercyjne, seminaria i szkolenia poszerzające wiedzę z zakresu technologii odnawialnych, a także spotkania przedstawicieli branży. Istotnym filarem działalności ZPBF będzie współpraca z krajowymi i regionalnymi mediami, a także z instytucjami rządowymi i pozarządowymi.

Gramwzielone.pl / wywiad przeprowadził Sunny Horizon