Fotowoltaiczny Airbus. Niemcy i Francja stworzą super-producenta paneli PV?

Fotowoltaiczny Airbus. Niemcy i Francja stworzą super-producenta paneli PV?
Francois Hollande. Foto: jmayrault, flickr cc-by

{więcej}Paryż i Berlin chcą stworzyć wspólny koncern energetyczny. Niemiecko-francuska współpraca w sektorze energetyki może zaowocować utworzeniem europejskiego producenta paneli fotowoltaicznych, który będzie w stanie konkurować z producentami z Chin, którzy w ostatnich latach zdominowali globalny rynek fotowoltaiczny. 

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o pomyśle powołania francusko-niemieckiego koncernu energetycznego, który skupiłby się na rozwoju innowacyjnych technologii w energetyce – w tym w zakresie OZE, sieci energetycznych czy systemów magazynowania energii.

Autor koncepcji francusko-niemieckiego super-koncernu energetycznego wzorowanego na lotniczym Airbusie, prezydent Francji Francois Hollande, wśród głównych obszarów współpracy wymienił fotowoltaikę.

REKLAMA

Jego zdaniem Niemcy i Francja, korzystając ze swojego dotychczasowego doświadczenia i potencjału naukowego, mogą zacieśnić współpracę m.in. w produkcji paneli fotowoltaicznych. 

– Niemcy są liderem w energetyce odnawialnej, a my przodujemy w zakresie technologii magazynowania energii i sieci energetycznych. Powinniśmy współpracować razem, aby rozwijać nowe sektory przemysłu. Jesteśmy bardzo dumni z Airbusa, ale teraz musimy połączyć siły w energetyce – tak Francois Hollande uzasadniał pomysł powołania wspólnego, europejskiego koncernu energetycznego. 

REKLAMA

Europejskie instytuty naukowe już teraz prowadzą współpracę w zakresie badań nad nowymi technologiami fotowoltaicznymi. Potencjał ten – zdaniem prezydenta Francji – mógłby zostać wykorzystany przez fotowoltaicznego „Airbusa”. 

Przykładem transeuropejskiej współpracy w sektorze PV jest projekt Herkules, w który jest zaangażowany m.in. francuski koncern energetyczny EDF czy szwajcarski Meyer Burger. Celem tego projektu jest opracowanie krzemowych ogniw fotowoltaicznych posiadających sprawność na poziomie 25%, a także modułów PV mających sprawność 21%, których koszt nie przekroczy poziomu 0,7 €/W. 

Projekt Herkules jest współfinansowany przez Komisję Europejską, która na ten cel przyznała grant w wysokości 7 mln euro. Jego cele mają zostać osiągnięte w 2016 r. 

Niemiecko-francuska współpraca mająca na celu powołanie wspólnego koncernu energetycznego będzie przedmiotem dyskusji pomiędzy prezydentem Francji i kanclerz Angelą Merkel podczas spotkania, do którego dojdzie w przyszłym miesiącu w Paryżu. 

gramwzielone.pl