Rumunia obniża wsparcie dla fotowoltaiki
{więcej}Dotychczasowy, wyjątkowo hojny system wsparcia dla PV przyciągnął do Rumunii wielu inwestorów. Od początku 2014 roku Rumunia ograniczy jednak o połowę dopłaty do produkcji energii w nowych instalacjach fotowoltaicznych.
Inwestorzy oddający do użytku nowe instalacje fotowoltaiczne w Rumunii do końca 2013 r. za każdą sprzedaną do sieci megawatogodzinę energii otrzymywali 6 zielonych certyfikatów.
Korzystne poziomy dopłat do produkcji energii słonecznej spowodowały szybki rozwój tamtejszego rynku PV. Od 2009 r., w którym w Rumunii zainstalowano tylko 1 MW nowych systemów fotowoltaicznych, do chwili obecnej przybyło ich aż 660 MW.
Rumuński rząd przyjął jednak dekret, zgodnie z którym liczba zielonych certyfikatów przyznawanych za produkcję energii w nowych instalacjach fotowoltaicznych uruchamianych od początku 2014 r. zostanie zmniejszona o połowę. Niekorzystne zmiany nie będą dotyczyć jednak instalacji PV zbudowanych do tej pory.
Od stycznia Rumunia zmniejszy też ilość zielonych certyfikatów przyznawanych za produkcję energii wiatrowej i wodnej. Powodem obcięcia wsparcia do produkcji zielonej energii jest obawa rumuńskich władz o wpływ dopłat na wzrost cen energii.
W tym roku inwestorzy na rumuńskim rynku OZE wskazywali na praktykę tamtejszego regulatora ANRE, który opóźniał wydawanie zielonych certyfikatów. W sierpniu skargę w tej sprawie do Komisji Europejskiej skierował czeski koncern energetyczny CEZ.
gramwzielone.pl