G. Wiśniewski o systemie wsparcia dla fotowoltaiki
{więcej}System wsparcia dla fotowoltaiki pozwoliłby stworzyć rynek i doprowadzić do spadku kosztów w kolejnych latach. Takiego zdania jest Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej, który w wywiadzie dla wnp.pl ocenia szanse na rozwój sektora PV w Polsce.
Grzegorz Wiśniewski na łamach wnp.pl chwali ideę wprowadzenia systemu wsparcia w postaci taryf gwarantowanych dla mniejszych instalacji OZE. Jego zdaniem, wprowadzenie w naszym kraju systemu feed-in tariffs (FiT) pozwoli na uzyskanie finansowania i zwrot nakładów inwestycyjnych dla pierwszych inwestorów zainteresowancyh montażem mniejszych systemów PV.
Zdaniem prezesa Instytutu Energetyki Odnawialnej, koszty montowania systemów fotowoltaicznych w Polsce mają szansę spadać już po wprowadzeniu systemu taryf i zapoczątkowaniu rozwoju rynku małych instalacji PV. Grzegorz Wiśniewski porównuje w tym wypadku „dojrzały” rynek niemiecki oraz „jeszcze nieokrzepły” rynek amerykański, zauważając, że na pierwszym koszty instalacji PV są dwa razy niższe.
– W Polsce koszty spadałyby znacznie szybciej i znacznie szybciej należałoby obniżać taryfy. Sądzę, że w warunkach polskich do 2020 roku znikłaby potrzeba jakiegokolwiek wsparcia dla nowych instalacji domowych PV – zauważa na łamach wnp.pl Grzegorz Wiśniewski.
Dostrzegając zagrożenie wzrostu cen energii spowodowane zbyt szybkim rozwojem energetyki odnawialnej objętej systemem FiT, prezes IEO proponuje także prowadzenie systematycznego monitoringu rozwoju potencjału mikro- i małych instalacji, co pozwoliłoby na reagowanie na ewentualny zbyt szybki rozwój zainstalowanych mocy oraz na stopniowe obniżanie stawek taryf.
Grzegorz Wiśniewski przestrzega też przed niekontrolowanym rozwojem dużych farm fotowotlaicznych. Prezes IEO zauważa przy tym, że planowany w ustawie o OZE system wsparcia dla większych farm fotowoltaicznych, których operatorom mają przysługiwać zielone certyfikaty pomnożone przez opowiednie współpczynniki korekcyjne – przy obecnej „iluzorycznej” cenie zielonych certyfikatów nie przyczyni się do rozwoju branży.
– Niemonitorowany i niekorygowany oraz zbyt szybki i zbyt drogi rozwój, zwłaszcza większych instalacji PV, spowoduje nieuchronną reakcje ustawodawcy i regulatora w postaci drastycznego obniżenia wsparcia i zaowocuje zahamowaniem rozwoju branży, na stosunkowo niskim poziomie na dłuższy czas. Także w przypadku fotowoltaiki rozwój przewidywalny, kontrolowany i w konsekwencji trwały byłby rozwiązaniem najlepszym, wyzwalającym największy potencjał i dającym najlepsze efekty ekonomiczne i rynkowe – wnp.pl cytuje Grzegorza Wiśniewskiego.
gramwzielone.pl