Niemiecy zbudują farmę fotowoltaiczną w Rumunii. Za każdą 1 MWh dostaną 6 zielonych certyfikatów
{więcej}Conergy, jeden z największych deweloperów w globalnej branży OZE, wchodzi na rumuński rynek fotowoltaiczny.
Conergy zbuduje swoją pierwszą farmę fotowoltaiczną w Rumunii. Instalacja o mocy 2,2 MW będzie zlokalizowana w Bobicesti, w pobliżu miasta Craiova. Do budowy farmy fotowoltaicznej w Bobicesti Conergy chce wykorzystać około 9,4 tys. modułów fotowoltaicznych własnej marki Conergy PowerPlus, które niemiecki potentat produkuje we Frankfurcie.
Conergy zakłada, że roczny uzysk energii z farmy fotowoltaicznej w Bobicesti wyniesie około 2.840 MWh, co jest ilością odpowiadającą zapotrzebowaniu na energię 870 średniej wielkości gospodarstw domowych.
Za każdą megawatogodzinę energii sprzedawanej do sieci operator farmy fotowoltaicznej o mocy do 10 MW może otrzymać w Rumunii 6 zielonych certyfikatów. Zgodnie z zakładanym przez Conergy poziomem produkcji energii przez farmę fotowoltaiczną w Bobicesti, niemiecki deweloper liczy, że rocznie będzie otrzymywać około 17,4 tys. zielonych certyfikatów.
Podobnie jak w ramach polskiego systemu zielonych certyfikatów, certyfikaty otrzymywane w Rumunii można sprzedać na giełdzie lub bezpośrednio operatorowi energetycznemu. Podobnie, jak zakłada projekt polskiej ustawy o OZE, zielone certyfikaty przysługują działającym w Rumunii producentom zielonej energii przez 15 lat.
W tym roku udział OZE, jaki w swoim miksie energetycznym muszą posiadać rumuńscy odpowiednicy „sprzedawców z urzędu”, wynosi 14% i do roku 2018 będzie rósł o 1 pkt procentowy. Wartość opłaty za niespełnienie obowiązkowego udziału OZE to w Rumunii około 110 € odpowiadające każdemu brakującemu certyfikatowi.
gramwzielone.pl