Czy będzie można sprzedać całą energię z mikro- i małych systemów fotowoltaicznych?
{więcej}Zgodnie z projektem ustawy o OZE, właściciele mikro- i małych instalacji OZE będą mogli sprzedać do sieci jedynie nadwyżki nieskonsumowanej przez siebie energii. Ministerstwo Gospodarki nie wyklucza jednak możliwości odsprzedania całej energii wyprodukowanej w tego typu instalacjach.
Jak czytamy w art. 41, ust. 2 projektu ustawy o OZE, obowiązek zakupu energii wyprodukowanej w mikro- i małej instalacji OZE po cenie gwarantowanej ma powstawać od pierwszego dnia wprowadzenia energii elektrycznej do sieci dystrybucyjnej i trwać przez kolejnych 15 lat, przy czym okres ten będzie liczony od dnia oddania do użytkowania instalacji odnawialnego źródła energii, w której została wytworzona energia elektryczna, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027 roku.
W przypadku źródeł fotowoltaicznych, różnymi stawkami taryf gwarantowanych mają być objęte systemy fotowoltaiczne o mocy do 100 kW. Źródła powyżej tej mocy zostaną objęte systemem wsparcia w postaci zielonych certyfikatów.
Jednocześnie projekt ustawy o OZE stanowi, że operator mikro- i małej instalacji OZE będzie mógł uzyskać taryfy gwarantowane za sprzedaż jedynie nadwyżki energii, której nie wykorzystał na potrzeby własne. Biorąc pod uwagę fakt, że cena energii, po której gospodarstwa domowe czy firmy kupują energię jest średnio około 2 razy niższa niż zaproponowane przez MG stawki taryf gwarantowanych dla fotowoltaiki, obowiązek skonsumowania w pierwszej kolejności energii wytworzonej w mikro- i małych instalacjach OZE znacząco obniży opłacalość i okres zwrotu inwestycji w małe systemy fotowoltaiczne.
Za wyprodukowaną przez siebie energię inwestor nie otrzyma bowiem żadnej dopłaty, która wyrównałaby różnicę pomiędzy wartością ceny gwarantowanej i ceny, po której kupuje on energię – co jest możliwe choćby w systemie taryf gwarantowanych (feed-in tariffs) stosowanym m.in. w Niemczech.
W odpowiedzi na pytanie Gramwzielone.pl dotyczące obowiązku wykorzystania na własne potrzeby energii produkowanej w mikro- i małych instalacjach, które skierowaliśmy do Ministerstwa Gospodarki, Janusz Pilitowski, dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej w MG poinformował, że obowiązek zakupu jedynie nadwyżki energii, za którą inwestor będzie mógł otrzymać taryfy gwarantowane, będzie dotyczył tylko instalacji posiadających jedno przyłącze do sieci elektroenergetycznej.
Dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej w resorcie gospodarki w odpowiedzi na pytanie Gramwzielone.pl zaznaczył, iż możliwe będzie wykonanie osobnego przyłącza dla mikro- lub małej instalacji fotowoltaicznej i wówczas inwestor będzie mógł przekazać do sieci całą wyprodukowaną energię, otrzymując za nią cenę gwarantowaną.
gramwzielone.pl