Moc nominalna i efektywność paneli fotowoltaicznych. Jaka jest między nimi zależność?

Moc nominalna i efektywność paneli fotowoltaicznych. Jaka jest między nimi zależność?
Jeda Villa Bali, flickr cc-by-2.0

{więcej}Jak ważna jest sprawność paneli fotowoltaicznych i jakie ma znaczenie dla ich mocy?

Aby ocenić zdolność produkcji energii przez wybrany moduł, gdy podane są jego wymiary oraz moc nominalna w Watach – do której często dodaje się literkę „p” będącą oznaczenim angielskiego wyrazu „peak” – wcale nie musimy znać jego sprawności określanej w %. 

REKLAMA

Nominalna moc modułu podawana przez producenta jest mocą zmierzoną w tzw. warunkach STC (Standard Test Conditions). Warunki STC, w których sprawdzane są standardowo właściwości paneli fotowoltaicznych, to temperatura 25 st. C. oraz nasłonecznienie 1000 W/m2. 

REKLAMA

W warunkach STC do osiągnięcia mocy nominalnej systemu na poziomie 1 kWp można wykorzystać 1 m2 modułu posiadającego teoretyczną sprawność na poziomie 100%. Taka sprawność jest jednak nieosiągalna, a znajdujące się obecnie w produkcji moduły fotowoltaiczne posiadają sprawność około 10-16%. W celu osiągnięcia mocy nominalnej 1 kWp potrzebowalibyśmy 10 m2 modułów posiadających sprawność 10%. 

Przeciętna sprawność paneli krystalicznych, które są obecnie dostępne na rynku, to ok. 14%. Aby więc z paneli o tej sprawności nominalnej zbudować farmę fotowoltaiczną o mocy 1 MWp, ich łączna powierzchnia powinna wynosić około 7 tys. m2. 
gramwzielone.pl