Nowa generacja modułów fotowoltaicznych w technologii PERT
Norweski producent modułów fotowoltaicznych, REC, wprowadził na początku 2019 roku nowe moduły fotowoltaiczne z serii N-Peak wykonane w autorskiej technologii PERT. Nowe moduły monokrystaliczne charakteryzują się wydłużoną gwarancją na produkt oraz zwiększoną wytrzymałością.
Jakie innowacje odróżniają moduły fotowoltaiczne z serii N-Peak od standardowych modułów dostępnych na rynku?
Oto innowacje, które zastosowano w produkcji ogniw i modułów fotowoltaicznych serii N-Peak i które odróżniają je od standardowych modułów:
- Ogniwa monokrystaliczne z warstwą PERT
- Podział modułu na dwie sekcje
- Większa ilość ogniw w standardowej ramie (120 ogniw)
- Wytrzymałość mechaniczna aż 7000 Pa
- Wydłużona gwarancja produktowa (20 lat) i obniżony spadek wydajności
- Brak efektu degradacji LID
- 5 busbarów
- Podzielona puszka (junction-box) na 3 części
- Atrakcyjny wygląd
N-Peak ogniwa monokrystaliczne z warstwą PERT – czyli ulepszona technologia PERC
Najpierw kilka słów wprowadzenia o technologii PERC (ang. Passivated Emitter and Rear Cell), co można przetłumaczyć jako pasywacja tylnej ścianki ogniwa.
Badania nad technologią PERC prowadzono już w 1983 r. w Australii, a pierwsza praca naukowa została opublikowana w 1989 r. Moduły fotowoltaiczne, wykorzystujące technologię pasywacji tylnej ścianki ogniwa posiadają większą wydajność poprzez zwiększenie skuteczności absorpcji promieniowania słonecznego.
Spodnia pasywacja sprawia, że przechodzące przez ogniwo światło słoneczne w zakresie fali od 1000 do 1180 nm odbija się od tylnej warstwy refleksyjnej, kierując fotony z powrotem do ogniwa. W ten sposób promieniowanie, które przy standardowych ogniwach jest tracone, w przypadku zastosowania ogniw ze spodnią pasywacją staje się dodatkowym źródłem energii elektrycznej.
Dodatkowo warstwa PERC powoduje obniżenie temperatury pracującego ogniwa, co zwiększa sprawność (im wyższa temperatura ogniwa krzemowego tym mniejsza jest jego wydajność).
REC był pierwszym producentem modułów, który wprowadził technologię pasywnych ogniw (PERC) w ogniwach polikrystalicznych do produkcji masowej, co nastąpiło w roku 2015.
PERC jest zasadniczo dodatkową warstwą z tyłu ogniwa z wieloma „małymi dziurkami”, aby umożliwić połączenie elektryczne między stroną główną a stroną tylną.
Podsumowując, dzięki zastosowaniu technologii PERC ogniwo, a przez to cała instalacja fotowoltaiczna, osiąga wyższe uzyski energetyczne ze względu na bardziej efektywną absorpcję promieniowania słonecznego.
Skoro wiemy już, czym jest technologia PERC, to w takim razie co to jest technologia PERT?
Wykorzystując swoje rozległe doświadczenie i wiedzę w zakresie wykorzystania pasywacji ogniw, REC był w stanie opracować tę technologię dla komórek mono typu n, gdzie tył komórki jest teraz całkowicie rozproszony, tj. nie ma już „małych dziurek”, o których wspominaliśmy wcześniej.
W technologii PERT (ang. Passivated Emitter Rear Cell Totally Diffused) warstwa pasywacyjna stawia barierę, zapobiegając ucieczce elektronów, co sprawia, że po odbiciu od tylnej warstwy trafiają do ogniwa, co jeszcze bardziej zwiększa uzysk energii. Poniżej grafika obrazująca to zjawisko:
Przejdź do artykułu opisującego pozostałe 6 innowacji i parametry techniczne paneli N-Peak (link).
Dystrybucja w Polsce: SOLSUM Sp. z o.o.
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu w całości lub części tylko za zgodą SOLSUM sp. z o.o.
artykuł sponsorowany