Niespodziewane przejęcie amerykańskiego SolarWorld

Niespodziewane przejęcie amerykańskiego SolarWorld
Fot. SolarWorld

Po ubiegłorocznym upadku grupy SolarWorld AGwcześniej największego europejskiego producenta modułów fotowoltaicznych, amerykański oddział SolarWorld, produkujący ogniwa i panele fotowoltaiczne w USA, funkcjonował jako osobny podmiot. Teraz firma SolarWorld Americas zostanie przejęta przez wywodzącego się z USA producenta ogniw i modułów SunPower. W tle są cła wprowadzone przez administrację Trumpa, które uderzyły w SunPower. 

SunPower słynie w branży fotowoltaicznej z produkcji ogniw i modułów o wysokiej sprawności, nieosiągalnej dla innych producentów. W ostatnich latach firma należąca do francuskiego koncernu paliwowego Total przeniosła produkcję poza USA – do Azji i Meksyku, co naraziło ją na straty na amerykańskim rynku PV na skutek wprowadzenia w tym roku przez administrację Donalda Trumpa karnych ceł na import zagranicznych ogniw i modułów fotowoltaicznych.

Produkujący ogniwa i moduły fotowoltaiczne w USA SolarWorld Americas wcześniej poparł wniosek skierowany do amerykańskich władz o wszczęcie postępowania, które zakończyło się nałożeniem karnych ceł na import ogniw i modułów do USA – co uderzyło w biznes SunPower.

REKLAMA

W styczniu br. administracja Donalda Trumpa zdecydowała o nałożeniu wysokich, 30-procentowych importowych ceł na ogniwa i moduły fotowoltaiczne. Po pierwszym roku cła mają zostać zmniejszone o 5 pkt proc. do 25 proc., w kolejnym roku do 20 proc., a w czwartym roku do 15 proc. Cła mają obowiązywać wstępnie przez 4 lata.

Decyzje amerykańskiej administracji przewidują pewne ustępstwo. Z karnych ceł ma być zwolniony import ogniw fotowoltaicznych o łącznej mocy 2,5 GW w skali roku, co można odebrać jako ukłon w stronę firm produkujących w USA moduły fotowoltaiczne, które w tym celu muszą importować ogniwa.

Teraz SunPower może częściowo uodpornić się na nowe restrykcje importowe, ponieważ stanie się właścicielem amerykańskiej fabryki SolarWorld, która znajduje się w Hillsboro w stanie Oregon.

REKLAMA

Oddział SolarWorld Americas funkcjonował jako osobny podmiot po ogłoszeniu w ubiegłym roku upadłości przez niemiecką grupę SolarWorld AG. Na skutek postępowania restrukturyzacyjnego prowadzonego przez administratora wyznaczonego przez sąd w Bonn niemieckie aktywa SolarWorld przejął twórca i CEO tej firmy Frank Asbeck współpracujący z inwestorami z Kataru.

Amerykański SolarWorld funkcjonował natomiast od tego czasu jako osobny podmiot, nad którym kontrolę ma wyznaczony przez niemiecki sąd administrator.

SunPower stanie się całkowitym właścicielem aktywów SolarWorld Americas, a sfinalizowanie transakcji ma nastąpić w najbliższych miesiącach, po uzyskaniu niezbędnych zgód urzędów antymonopolowych. Kwotę transakcji zachowano w tajemnicy.

Po przejęciu fabryki w Hillbsoro – mogącej wytwarzać obecnie w skali roku ogniwa o mocy 430 MW i moduły o mocy 550 MW – SunPower stanie się drugim największym producentem modułów fotowoltaicznych w USA – po First Solar produkującym cienkowarstwowe moduły w technologii CdTe.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.