SPE: energia z przemysłowych farm PV tańsza od węgla, atomu i gazu

SPE: energia z przemysłowych farm PV tańsza od węgla, atomu i gazu
Fot. SolarWorld

W nowej wersji raportu Global Market Outlook, którego kolejne edycje są tradycyjnie publikowane w czasie monachijskich targów Intersolar, europejskie stowarzyszenie branży solarnej SolarPower Europe wskazuje m.in. bieżące koszty inwestycji w fotowoltaikę.

SolarPower Europe ocenia, że już teraz koszt generacji z dużych, przemysłowych farm fotowoltaicznych jest „generalnie” niższy od kosztu wytwarzania z węgla, atomu czy gazu, podczas gdy koszt wytwarzania energii z dachowych instalacji fotowoltaicznych jest niższy od kosztu energii dla odbiorcy końcowego – o ile, jak zaznacza SPE, ta energia nie jest w żaden sposób subsydiowana.

SPE dodaje, że najniższa z zanotowanych w ubiegłym roku ofert za energię z fotowoltaiki wyniosła 24,4 USD/MWh i dotyczyła farmy fotowoltaicznej, która ma powstać w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

REKLAMA

Analitycy SPE podkreślają, że decydujący wpływ na możliwości obniżania cen za energię z farm fotowoltaicznych mają dostępne na danym rynku koszty kapitału i wnioskują, że dlatego poziomy cen za energię z PV notowane w krajach Zatoki Perskiej są nieosiągalne np. w Afryce i innych regionach charakteryzujących się niestabilnym otoczeniem rynkowym.

REKLAMA

Średnie koszty wytwarzania z elektrowni fotowoltaicznych w trzech segmentach – domowym, komercyjnym i przemysłowym, a także generacji z gazu (CCGT), węgla i atomu obrazuje poniższy wykres.

Jaśniejszym kolorem oznaczono średnie koszty produkcji energii w ujęciu LCOE (Levelised Cost of Electricty) przy średnim koszcie kapitału na poziomie 6 proc. CoD (Cost of Debt), 10 proc. CoE (Cost of Equity), a ciemniejszym kolorem przy 8 proc. CoD i 12 proc. CoE.


Porównanie kosztów produkcji energii dla kolejno: domowych instalacji, PV, instalacji PV w sektorze komercyjnym, przemysłowych farm PV, gazu CCGT, węgla i atomu (w USD/MWh) i przy uwględnieniu różnych kosztów kapitału. Źródło: SPE Global Market Outlook / Lazard.

SolarPower Europe szacuje, że w ubiegłym roku potencjał fotowoltaiki na świecie wzrósł o 76,6 GW, co jest wynikiem lepszym niż odnotowany w 2015 r. aż o 50 proc. W efekcie na koniec 2016 r. globalny potencjał fotowoltaiki podłączonej do sieci wzrósł do 306,5 GW, a w ubiegłym roku elektrownie fotowoltaiczne wyprodukowały energię w ilości odpowiadające 2-procentom światowego zapotrzebowania.

red. gramwzielone.pl