Coraz niższa cena referencyjna w niemieckich aukcjach dla PV

Coraz niższa cena referencyjna w niemieckich aukcjach dla PV
Foto. Conergy

Niemcy ogłosili kolejną aukcję, w której o wsparcie mogą ubiegać się inwestorzy planujący budowę farm fotowoltaicznych. Przyjęta maksymalna cena, po jakiej będzie można sprzedawać energię, po raz kolejny została obniżona.

Aukcje dla fotowoltaiki w Niemczech są organizowane systematycznie od 2015 r. W każdej kolejnej z przeprowadzonych dotąd 7 aukcji (nie licząc małej, transgranicznej aukcji zorganizowanej z Duńczykami) notowano coraz niższe średnie ceny za energię. W pierwszej aukcji przeprowadzonej w kwietniu 2015 r. średnia cena z wygranych ofert wyniosła 91,7 EUR/MWh, a w ostatniej aukcji było to już tylko około 65,8 EUR/MWh, przy czym w najniższych, zakwalifikowanych do systemu aukcyjnego ofertach wpisano ceny wynoszące jedynie 60 EUR/MWh.

Zgodnie z obowiązującą od początku br. nową wersją niemieckiej ustawy EEG, aukcje dla fotowoltaiki będą kontynuowane, przy czym w skali roku będą mogły odbyć się trzy aukcje na łączny potencjał rzędu 600 MW.

REKLAMA

W pierwszej tegorocznej aukcji, która odbyła się w styczniu, potencjał w zgłoszonych 97 ofertach sięgnął 488 MW, czyli ponad dwukrotnie przekroczył łączną moc instalacji, z których sprzedaż energii mógł objąć system aukcyjny. Ostatecznie zakwalifikowano do wsparcia 38 projektów

Niemieckie władze podały, że w kolejnej tegorocznej aukcji dla projektów o mocy od 0,75 MW do 10 MW inwestorzy, którzy zgłoszą swoje oferty, nie będą mogli zaproponować wyższej ceny za energię niż 89,1 EUR/MWh. Termin składania ofert wyznaczono na 1 czerwca br.

Do udziału w tej aukcji zostaną dopuszczone również projekty, które można zrealizować na gruntach rolniczych gorszej klasy, przy czym będzie to możliwe tylko w landach Badenia-Wirtembergia oraz Bawaria.

REKLAMA

Wcześniej niemieckie władze praktycznie uniemożliwiły budowę naziemnych elektrowni fotowoltaicznych na gruntach, które mogłyby zostać wykorzystane przez rolnictwo.

W lutym br. w Niemczech zarejestrowano instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 122,5 MW, z czego za 48,9 MW odpowiada 12 farm fotowoltaicznych zrealizowanych dzięki wygranym aukcjom.

W styczniu Niemcy zarejestrowali elektrownie PV o łącznej mocy 177,3 MW, z czego moc naziemnych farm PV wyniosła tylko 3,4 MW, a ponadto instalacje o mocy 75,3 MW, które uwzględniono w styczniowych statystykach, faktycznie podłączono do sieci jeszcze w grudniu.

W ostatnim miesiącu ubiegłego roku niemiecka federalna agencja Bundesnetzagenturer zarejestrowała nowe systemy PV o mocy rzędu 450 MW.

Zgodnie z aktualnym niemieckim prawem, inwestorzy planujący budowę instalacji PV o mocy ponad 750 kW, którzy chcą ubiegać się o wsparcie, muszą zgłosić się do aukcji.

Inwestorzy planujący budowę mniejszych instalacji fotowoltaicznych mogą nadal korzystać z taryf gwarantowanych, które obecnie wynoszą dla systemów o mocy do 10 kW – 0,123 EUR/kWh, a dla instalacji o mocy do 40 kW i do 100 kW – odpowiednio 0,1196 EUR/kWh oraz 0,1069 EUR/kWh.

red. gramwzielone.pl