Nowy mikroinwerter Enphase. „Zmieni zasady gry”

Nowy mikroinwerter Enphase. „Zmieni zasady gry”
Mikroinwerter Enphase Energy. Fot. Enphase Energy

Amerykański producent Enphase Energy wprowadza na rynek nowy mikroinwerter mający charakteryzować się znacznie lepszymi parametrami od swoich poprzedników. Nowy mikroinwerter będzie sprzedawany również jako element „inteligentnych” modułów fotowoltaicznych, oferowanych przez czołowych producentów, dzięki czemu będą one od razu dostosowane do pracy w środowisku AC.

Nowa seria mikroinwerterów Enphase Energy IQ ma znacząco uprościć i skrócić proces instalacji systemu fotowoltaicznego, a dodatkowo nowy mikroinwerter będzie oferowany od razu jako element modułów fotowoltaicznych AC, które – jak zapewnia Enphase – „ostatecznie zmienią zasady gry w sektorze domowych instalacji fotowoltaicznych”.

Dzięki zastosowaniu nowych materiałów mikroinwertery serii IQ mają być o około 30 proc. lżejsze od swoich poprzedników z serii S, a zastosowane w nich okablowanie ma zawierać o 50 proc. mniej miedzi, dzięki czemu mają być również o połowę lżejsze.

REKLAMA

Nowe mikroinwertery, model 6+  Micro, są już w sprzedaży w USA i mogą współpracować z modułami złożonymi zarówno z 60 jak i 72 ogniw, o łącznej mocy do 400 W DC.

Natomiast od tego lata w sprzedaży będą również moduły fotowoltaiczne AC, które od razu posiadają wbudowany mikroinwerter. Na razie taka opcja będzie dostępna w przypadku modułów takich producentów jak LG, SolarWorld i JinkoSolar.

Amerykański producent mikroinwerterów w ostatnich latach zmuszony był – wobec rosnącej konkurencji i malejących marż – do wprowadzenia intensywnej restrukturyzacji, która skutkowała zwolnieniem dużej części załogi.

Ostatni kwartał ubiegłego roku Enphase zakończył przychodami rzędu 90,6 mln dolarów, co było wynikiem o 2 proc. lepszym niż w III kwartale, a także o 38 proc. lepszym niż w ostatnim kwartale 2015 r. Zanotowana w IV kwartale 2016 r. marża wyniosła około 18 proc. W tym czasie Enphase sprzedał 815 tys. mikroinwerterów o łącznej mocy 194 MW (AC).

REKLAMA

Enphase odnotował jednak w ostatnim kwartale stratę operacyjną na poziomie 10,1 mln dolarów w ujęciu GAAP oraz 6,9 mln dolarów w ujęciu non-GAAP.  

W całym 2016 r. firma z Kalifornii sprzedała 3,1 mln mikroinwerterów o łącznej mocy 726 MW, notując podobną marżę na poziomie 18 proc. Ubiegły rok Enphase zakończył przychodami rzędu 322,6 mln dolarów oraz stratą netto rzędu 67,5 mln dolarów w ujęciu GAAP (52,4 mln dol., non-GAAP).

Enphase w końcówce ubiegłego roku rozpoczął sprzedaż swoich magazynów energii na rynki australijski i nowozelandzki. Ostatnio pierwsze magazyny energii Enphase trafiły do Europy.

Tymczasem największy konkurent Enphase na rynku MLPE (Module Level Power Electronics) – izraelski SolarEdge – w ubiegłym kwartale kończącym się 31 grudnia 2016 r. odnotował przychody na poziomie 111,5 mln dolarów, co jest wynikiem o 13 proc. gorszym niż we wcześniejszym kwartale oraz o 11 proc. gorszym rok do roku. Jednocześnie izraelska firma pochwaliła się zwiększeniem marży do 35 proc. wobec 32,6 proc. w III kwartale 2016 r. oraz 30,9 proc. przed rokiem

W ostatnim kwartale minionego roku SolarEdge sprzedał produkty odpowiadające potencjałowi 413 MW (AC), z czego 271 MW trafiło do Ameryki Północnej. Na ten wynik złożyła się sprzedaż 1,3 mln optymalizatorów i 57 tys. inwerterów.

Jednocześnie w końcu ubiegłego roku izraelska firma rozpoczęła sprzedaż flagowego rozwiązania SolarEdge – inwerterów HD Wave. Nowa technologia ma umożliwić ograniczenie, w porównaniu do tradycyjnych inwerterów aż 16-krotnie, ilości elementów magnetycznych i 2,5-krotnie ilości elementów aluminiowych. To ma pozwolić na zmniejszenie wagi inwertera o mocy 7,6 kW AC z około 22 kg do 9,5 kg przy zachowaniu sprawności na poziomie 99 proc.

red. gramwzielone.pl