KE potwierdza plan wycofania się z ceł na chińskie panele PV

KE potwierdza plan wycofania się z ceł na chińskie panele PV
Fot. the summer of BRYAN, flickr cc

Komisja Europejska potwierdziła, że chce przedłużyć obowiązujące restrykcje ws. importu chińskich ogniw i modułów fotowoltaicznych, ale tylko na 18 miesięcy. Niemal jednocześnie Trybunał Sprawiedliwości UE potwierdził, że wprowadzone przez KE restrykcje celne w tym zakresie są zgodne z prawem.

Informację o planowanym wycofaniu się z ceł na chińskie moduły fotowoltaiczne podał „PV Magazine”, powołując się na rzecznika Komisji Europejskiej, który miał zapewnić, że restrykcje celne zostaną stopniowo wycofane „wraz z redukcją kosztów w przemyśle solarnym”.

Takie podejście równoważy nasze prawa do ochrony naszego przemysłu przed nieuczciwą konkurencją ze strony dumpingowego i subsydiowanego importu – z zależnością innych firm od importu w celu rozwijania ich finalnego produktu i zatrudniania tysięcy pracowników – „PV Magazine” cytuje rzecznika KE.

REKLAMA

Wcześniej Komisja Europejska proponowała przedłużenie ceł na 24 miesiące. Ostatnio jednak zmieniono tą propozycję i teraz jest mowa o 18 miesiącach. Przez tyle mają obowiązywać wprowadzone w 2013 r. cła antydumpingowe i antysubsydyjne.

REKLAMA

Ten ruch podkreśla chęć zadowolenia unijnych producentów paneli solarnych i tych, którzy korzystają z taniego importu, jak również chęć uznania Chin jako sojusznika w walce przeciwko protekcjonizmowi i zmianom klimatu – tak ocenił plany Komisji Europejskiej Reuters.

Komisja Europejska ma przeprowadzić przegląd stosowanych restrykcji celnych, który ma zaowocować przyjęciem dokładnego harmonogramu wycofywania się z ceł. Finalna decyzja w tej sprawie zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

W tym tygodniu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej potwierdził zgodność unijnych restrykcji celnych ws. importu ogniw i modułów fotowoltaicznych z Chin.

Decyzja Trybunału to efekt sprawy wniesionej przez firmy, które zakwestionowały wprowadzone w UE restrykcje celne.

red. gramwzielone.pl