KE zatwierdza taryfy gwarantowane dla fotowoltaiki we Francji
Komisja Europejska zatwierdziła mechanizmy wsparcia producentów zielonej energii, które wprowadza francuski rząd. Mają nimi zostać objęte nowe elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 2,6 GW, a także elektrownie wodne o łącznej mocy 60 MW.
Bruksela poinformowała o zaakceptowaniu systemu taryf gwarantowanych, którymi mają zostać objęci operatorzy średniej wielkości instalacji fotowoltaicznych o jednostkowej mocy do 100 kW montowanych w domach i na obiektach handlowych, którzy będą wynagradzani za sprzedawaną energię taryfami gwarantowanymi przyznanymi na okres 20 lat. Wsparcie producentów energii w tej grupie instalacji ma zaowocować budową nowego potencjału fotowoltaiki na poziomie 1,5 GW.
KE zaakceptowała też wsparcie dla producentów energii w większych instalacjach fotowoltaicznych o mocy od 100 kW do 250 kW, a także dla instalacji większych niż 250 kW. W tym przypadku inwestorzy mają rywalizować o wsparcie w systemie aukcyjnym, a przyznana w aukcji taryfa ma obowiązywać również przez 20 lat.
Co ciekawe, zaakceptowany teraz przez Komisję mechanizm dotyczy projektów, które wygrały aukcje zrealizowane w latach 2011-13. W sumie chodzi o budowę nowych elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 1,1 GW.
Ponadto Bruksela zaakceptowała bazujący również na aukcjach mechanizm wsparcia, którym zostaną objęci producenci energii w elektrowniach wodnych o łącznej mocy do 60 MW.
W przypadku instalacji wodnych o mocy do 500 kW będzie przyznawana taryfa gwarantowana, a w przypadku instalacji o mocy wyższej, Francuzi wprowadzają mechanizm feed-in premium. Jeśli energia zostanie sprzedana na rynku poniżej ceny wynegocjowanej w aukcji, wówczas francuskie państwo dopłaci inwestorowi różnicę, natomiast w przypadku sprzedaży energii na rynku po cenie wyższej niż zapewniona w aukcji, wówczas inwestor będzie musiał taką różnicę zwrócić.
Ten podział jest zresztą zbieżny z unijnymi wytycznymi ws. pomocy publicznej dla OZE, zgodnie z którymi projekty o mocy do 500 kW mogą być wyłączone z konkurencji w ramach aukcji i można w ich przypadku przyznawać taryfy gwarantowane, podczas gdy dla większych projektów OZE Bruksela postuluje wprowadzenie aukcji.
Budżet zaaprobowanych przez KE mechanizmów dla fotowoltaiki ma sięgnąć w sumie 8,8 mld euro w 20-letnim okresie wsparcia, a budżet mechanizmu dla elektrowni wodnych ma wynieść 500 mln euro również w 20-letnim okresie wsparcia.
Cel Francji na 2020 r. to zwiększenie produkcji zielonej energii do 23 proc. krajowego zapotrzebowania.
W ubiegłym roku Paryż zapowiedział, że w najbliższych latach we Francji zorganizowane zostaną aukcje, których efektem ma być budowa dachowych instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 1,35 GW. W sumie zaplanowano 9 aukcji do roku 2019, dokładnie podając ich daty i przewidziany potencjał elektrowni PV, które będą mogły otrzymać wsparcie.
Wyodrębniono dwa koszyki aukcyjne – dla instalacji o mocy od 100 kW do 500 kW, a także od 500 kW do 8 MW. W każdej aukcji, zarówno w pierwszej jak i drugiej grupie, przewidziano budowę instalacji o potencjale po 75 MW. Sprzedaż energii dla inwestorów, którzy wygrają aukcję i uruchomią generację, będzie realizowana na zasadzie ceny feed-in premium.
Natomiast wcześniej Pałac Elizejski przedstawił założenia aukcji dla naziemnych systemów fotowoltaicznych. Francuskie ministerstwo energii poinformowało, że w latach 2017-2020 przeprowadzi aukcje, których celem jest budowa naziemnych elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 3 GW. Aukcje zostaną podzielone na 6 etapów, w każdym zostanie udostępniony do podziału potencjał rzędu 500 MW.
red. gramwzielone.pl